Young Business Zone – etap realizacji

Share

Zespół Young Business Zone to trójka młodych przyjaciół, którzy są zarażeni ideą bycia przedsiębiorczym i chcą zarazić nią innych. Na co dzień jesteśmy uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu i chodzimy do klasy matematyczno-fizycznej. Na ogół nic związanego z przedsiębiorczością nie mamy, jednak to nie jest ŻADNA przeszkoda. Pierwsza klasa się skończyła, podstawy przedsiębiorczości tzw. ‘’PP’’ również, ale nie dla nas. Mamy wielkie wsparcie ze strony nauczycieli, w szczególności nasze nauczycielki podstaw przedsiębiorczości p.prof. Agaty Wieczorek. To właśnie ona zaszczepiła w nas pasje bycia przedsiębiorczym.
Postanowiliśmy zrobić projekt społeczny „Young Business Zone”, dzięki któremu pokażemy Wam, że założenie własnej firmy i znalezienie na nią pomysłu nie jest wcale takie trudne. Przez cały czas trwania projektu otrzymujemy liczne wsparcie od różnych instytucji, co jest dla nas wielką motywacją. Przedsiębiorczość jest naszą wielką pasją, którą chcemy “zarażać” innych.

Aktualnie rozpoczynamy organizację wydarzeń otwartych, które będą miały miejsce w kwietniu, oraz warsztatów dla szkół. Dopracowujemy koncepty warsztatów skierowanych dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Poszukujemy również chętnych szkół do udziału w nich. Wszystkie osoby zainteresowane zorganizowaniem warsztatów w ich szkołach zapraszamy do kontaktu poprzez Facebooka lub e-mail youngbusinesszone@gmail.com. Podczas warsztatów będziemy starali się zaszczepić w młodzieży ideę bycia przedsiębiorczym oraz pokazać, że przedsiębiorczość nie jest wcale taka nudna. Osiągniemy to pokazując podstawowe strategie marketingowe, podpowiadając jak napisać dobry biznesplan, oraz informując do jakich instytucji trzeba się udać aby założyć własną firmę i jakie instytucje mogą w tym pomóc. 

Podczas wydarzeń otwartych odbędą się prelekcje, które uzupełnią wiedzę, którą będziemy chcieli przekazać w szkołach. Poprowadzą je doświadczeni prelegenci z naszych partnerskich organizacji. Kończymy prace nad naszą oficjalną stroną internetową. Rozpoczynamy również pracę nad pisaniem poradnika jak założyć własną firmę. Poszukujemy sponsorów, co jest dla nas najtrudniejszym zadaniem.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii, w ramach której realizujemy projekt, jest podzielona na cztery etapy: inicjację, planowanie, realizację oraz zakończenie projektu. Aktualnie znajdujemy się na etapie realizacji. Wcześniejsze etapy przeszliśmy zdobywając maksymalne ilości punktów oraz wszystkie możliwe odznaki, które były możliwe do zdobycia na tych etapach.

 Celem naszego projektu jest:

 • Promowanie idei bycia przedsiębiorczym,

 • Pokazanie Wam, że założenie własnej firmy wcale nie musi być takie trudne,

 • Poinformowanie beneficjentów projektu jakie organizacje wspierają przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej,

 • Pokazanie Wam jakich narzędzi najlepiej używać, aby wszystko dobrze zaplanować min. Jak stworzyć dobry biznesplan, pokazać dobry marketing,

 • Stworzenie poradnika „Jak założyć własną firmę?”, który sprawi, że o żadnej formalności nie zapomnicie i będziecie bardzo dobrze przygotowani oraz wasza firma nie upadnie po roku,

 • stworzenie serii wykładów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dotyczących tematu zakładania własnej firmy, które pozwolą na zaciekawienie młodzieży teoriami marketingowymi i biznesplanowymi,

 • zorganizowanie serii wykładów otwartych, które będą poruszały tematy pokonywania barier na drodze do założenia własnej firmy, jakie instytucje wspierają początkujące firmy i jak się za to dokładnie zabrać oraz posłuchanie o początkach poznańskich firm, które odniosły wielki sukces.

Czy nam się uda?

Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak! Nie ma rzeczy niemożliwych są tylko te, które potrzebują więcej czasu, aby wszystko się udało i można było pokonać największe bariery. Naszym mottem są słowa Demostenesa ,,Małe szanse, są często początkiem wielkich przedsięwzięć”. Takie małe szanse dają nam nasi partnerzy, których jest całkiem sporo. Są oni dla nas wielką motywacją do działania oraz wyzwaniem, aby odpowiednio wykorzystać te małe szanse, które nam dają.

Nasi dotychczasowi oficjalni partnerzy merytoryczni:

 • Studenckie Forum Business Centre Club
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
 • IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Poznaniu
 • Konwent Rozwoju
 • ZUS
 • Poznań Biznes Partner

Zespół Young Business Zone

Patronem medialnym Young Business Zone jest Gazeta Międzyszkolna

[ad name=”HTML”]

O tej inicjatywie pisaliśmy już wcześniej – zobacz, jak YBZ zaczynało swój projekt!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *