Czytelnictwo: aż 86% młodych ludzi czyta książki

Share

W czasach, gdy poziom czytelnictwa spada z roku na rok największą grupę osób czytających stanowi młodzież szkolna. Co więcej, dotyczy to nie tylko osób, które czytają lektury, młodzież chętnie czyta również inne książki. Gdyby młodzi ludzie w dorosłym życiu pozostali wierni tej formie spędzania czasu, czytelnictwo w Polsce wzrosłoby kilkukrotnie.

Czytelnictwo wśród młodzieży, a czytelnictwo w Polsce

Młodzież szkolna pozytywnie wybija się na tle reszty społeczeństwa, jeśli chodzi o ilość przeczytanych książek. Podczas gdy aż 63% polskiego społeczeństwa nie czyta wcale, wśród uczniów gimnazjów odsetek osób, które nie czytają ani lektur szkolnych, ani książek w czasie wolnym wynosi tylko 14%. Chociaż na to nadal dużo, biorąc pod uwagę obowiązek czytania lektur szkolnych, to na tle reszty społeczeństwa można uznać ten wynik za bardzo dobry.

poziom czytelnictwa infografika

Co ciekawe znacząca większość uczniów czyta nie tylko lektury szkolne:

 • 53% to czytelnicy aktywni, którzy czytają zarówno lektury, jak i inne książki.
 • 10% to tak zwani czytelnicy spontaniczni, którzy nie czytają lektur, ale czytają inne książki.

Łącznie więc 63% uczniów czyta w czasie wolnym, niezależnie od tego, czy mają zadane lektury, czy nie. W porównaniu do zaledwie 37% społeczeństwa, które czyta w swoim czasie wolnym, młodzież ponownie wypada znakomicie.

24% uczniów to czytelnicy szkolni, którzy czytają wyłącznie lektury.

Kto ma najlepsze oceny z polskiego?

Nikogo nie zdziwi fakt, że osoby, które czytają książki mają lepsze oceny z polskiego. Najlepsze mają ci, którzy czytają zarówno lektury, jak i inne pozycje. Jeśli chodzi o ocenę celującą na koniec semestru, przeznaczoną dla uczniów wybitnych, również w zdecydowanej większości jest ona zarezerwowana dla czytelników aktywnych (83% ocen celujących). Co ciekawe, szóstkę częściej dostają osoby, które czytają tylko inne książki (8% ocen celujących), niż ci, którzy czytają wyłącznie lektury (3% ocen celujących). Czyżby kluczem do wybitności były niestandardowe, pozaszkolne lektury?

Dziewczyny czytają więcej

4TDHSPIMJ6Zarówno w badaniach ogólnopolskich, jak i tych, w których badano nawyki czytelnicze wśród uczniów, płeć żeńska czyta zdecydowanie częściej. Wśród gimnazjalistów aż 20% chłopaków nie czyta wcale, podczas gdy wśród dziewczyn odsetek ten wynosi tylko 7%.

To one kreują trendy czytelnicze. Będąc tendencyjnym można by się spodziewać, że najpopularniejszymi książkami wśród młodzieży okażą się więc romanse. Nie jest to jednak prawda, a przynajmniej nie do końca. Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem literackim wśród młodzieży jest fantastyka młodzieżowa. Oczywiście książki tego gatunku często zawierają wątki romantyczne, nie są to jednak typowe romanse.

Młodzież czyta dużo. Najwięcej. Mimo tego nie możemy zapominać, że wszystkie statystyki pokazują zgodnie – z roku na rok czytamy coraz mniej. W miarę dorastania mamy coraz mniej czasu dla książek i coraz więcej wymówek do tego, aby po nie nie sięgać. Dlatego warto pielęgnować w sobie nawyk czytania i utrzymać go jak najdłużej. To w rękach młodzieży znajduje się przyszłość czytelnictwa w Polsce i na Świecie.

Artykuł na podstawie raportu IBE przygotowanego przez Zofię Zasacką: „Czytelnictwo dzieci i młodzieży” 
oraz raportu Biblioteki Narodowej: „Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku”

Przeczytaj także: Najlepsi naukowcy w wieku 13-20 lat
zwycięzcy explory szczecin

[ad name=”HTML”]

Share

9 thoughts on “Czytelnictwo: aż 86% młodych ludzi czyta książki

 1. A ciekawe ile młodzieży czyta literaturę naukową oraz tzw. „papers”… Czytanie bezwartościowej literatury rozrywkowej niczym nie różni się od oglądania seriali. 🙂

  1. @auer: to zalezy co masz na mysli przez literaturę naukową, gdyż w większości przypadków tego typu publikacje tez kwalifikują się jako rozrywka czy tez wiedza bezuzyteczna.

  2. Czytanie „papers” by dopiero było bezwartościowe. Przecież tej „literatury” nie pisze się po to, aby ktoś ją czytał, tylko żeby mieć dodatkową publikację niezbędną do zaliczenia egzaminu czy awansu w pracy. Beletrystyka przynajmniej pisana jest z myślą o czytelniku.

  3. Nie wiem co to wg. ciebie literatura rozrywkowa, ale na podstawie swojego przykładu mogę powiedzieć co czytałem/czytam (14 lat):
   Władca pierścieni
   Conan (opowiadania)
   mroczna wieża
   opowiadania lovecrafta
   droga królów
   kosmiczne bobry i zemsta ksieżycowej szarańczy
   ziemiomorze
   pan lodowego ogrodu

  1. Oczywiście! Zadziałała „automatyczna korekta” i „poprawiła” w ten sposób, co niestety przeoczyłem. Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawione.

 2. Świetnie!! Trzymam w takim razie kciuki za dzieciaki 🙂
  Nawet jeśli teraz czytają książki mało wartościowe, jak często się im zarzuca, to nic nie szkodzi. Oni na razie eksperymentują, sprawdzają. Myślę, że jest wielka szansa na to aby zainteresowanie czytaniem się rozwijało, duża część z nich na pewno sięgnie po poważniejszą literaturę Na razie ważne żeby uświadomić sobie jak wielką frajdą jest czytanie.
  Sama miałam długą przerwę w czasie studiów, po prostu nie było czasu na lektury. Teraz gdy pracuję, mam więcej czasu i nadrabiam zaległości.

 3. Mam trójkę małych dzieci, pracuje na dwie zmiany – jak ktoś mi znajdzie czas na czytanie w tych warunkach to zostanie cudotwórcą, wół roboczy chce tylko jeść i spać, a nie czytać, taki świat…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *