Młodzi naukowcy – kim są uczestnicy Festiwalu Naukowego E(x)plory 2017?

Share

Młodzi naukowcy w wieku 13-20 lat, zakwalifikowani do konkursu E(x)plory mają przed sobą trudne zadanie. Na zbliżającym się Regionalnym Festiwalu Naukowym będą musieli zaprezentować swoje projekty szerokiemu gronu odbiorców i przekonać do swoich pomysłów jury. Już 17.03.2017 będziemy mogli obejrzeć ich prace w Technoparku Pomerania!

Kim są młodzi naukowcy? Jakie projekty nam zaprezentują, jakie szkoły reprezentują i co lubią robić w czasie wolnym od projektów naukowych? Zobacz poniżej sylwetki wybranych uczestników:

Anna Aldona Panecka

Ania w konkursie startuje już po raz drugi. Obecnie chodzi do 3. klasy Gimnazjum nr 10 w Szczecinie. W wolnym czasie spotyka się ze znajomymi i nurkuje, a po maturze wybiera się na studia związane z energią odnawialną. Do konkursu naukowego E(x)plory zgłosiła się, aby rozwijać swoją pasję, zdobyć doświadczenie i poznać ciekawych ludzi. Jej projekt to „Wpływ rożnych właściwości biologiczno-chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”. Ma na celu zbadanie przy jakich właściwościach jesteśmy w stanie pozyskać jak najwięcej energii słonecznej. Jak sama mówi, projekt ten jest dla niej bardzo ważny, ponieważ zależy jej na tym, aby jakość naszego środowiska była lepsza.

Słucha Abby, jej ulubionym miejscem jest Park Kasprowicza, a ulubioną książką Wiedźmin.

Sławomir Matz

Kolejny uczestnik pisze o sobie tak: „Nazywam się Sławomir Matz i jestem jedynym członkiem, a także autorem projektu “Astronomia – już to wiem!”, który dostał się do II etapu konkursu E(x)plory. Na co dzień uczęszczam do IV klasy technikum informatycznego w Zespołe Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.” W czasie wolnym „siedzi na dworze i wpatruje się w gwiazdy”. Jego pasją jest astronomia, którą w przyszłości chciałby propagować, jako… dziennikarz. Nie planuje bowiem studiowania astronomii, tylko dziennikarstwo. Jako osoba lubiąca pisać, na pytania o to, dlaczego zgłosił się do konkursu oraz dlaczego jego projekt jest dla niego ważny odpowiada obszernie:

„E(x)plory w moim wykonaniu to przede wszystkim wielka frajda oraz nowe doświadczenie, które motywuje mnie do kontynuacji swoich działań. Jestem niesamowicie zaskoczony, że dostałem się do II etapu tego konkursu i stale pracuję nad tym by nie wypaść w nim najgorzej. Zdecydowałem się na udział w konkursie głównie ze względu na to, że chciałbym coś po sobie pozostawić w mojej aktualnej szkole.

“Astronomia – już to wiem!” to projekt, w którego założeniu jest zmiana wizerunku astronomii z nauki pełnej obliczeń na pasję pełną ciekawostek. Bazując na własnym doświadczeniu chciałbym pokazać swoim rówieśnikom (i nie tylko), że z astronomią da się zaprzyjaźnić. Nocne niebo nie jest takie straszne, jak o nim mówią i aby to dostrzec wystarczy tylko zmiana podejścia.”

Słucha Starego Dobrego Małżeństwa i Lany del Rey, a jego ulubiona książka to “Marsjanin” autorstwa Andyego Weira. W swoim mieście najbardziej lubi… polną drogę, około kilometra od miejscowości w której mieszka, z której najlepiej widać gwiazdy.

Adam Hałaburda

Adam uczy się w II klasie liceum, gra w teatrze młodzieżowym i recytuje wiersze. Po maturze chciałby studiować medycynę. Swoim projektem chciałby zwrócić uwagę na temat nienotowanych wcześniej gatunków owadów. Uważa, że to ważny projekt, ponieważ „odnosi się do pogłosek medialnych a także wskazuje na potrzebę badań entomologicznych w lasach Lubelszczyzny”. W swoim rodzinnym mieście najbardziej lubi Teatr Rondo, a jego ulubiona książka to Winnetou.

[ad name=”rect – tipmedia”]

Stanisław Gattner

Uczęszcza do pierwszej klasy I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu o profilu biologiczno chemicznym. Jego projekt dotyczy obserwacji i ochrony płazów w Polsce. „Dzięki niemu udaje mi się chronić zagrożone gatunki. Jest on dla mnie ważny, ponieważ te zwierzęta są moją pasją, dzięki czemu praca nad tym projektem była samą przyjemnością.” – Komentuje.

 W czasie wolnym zajmuje się aktywną ochroną płazów i tworzeniu ich naturalnych siedlisk w środowisku. O swoich zainteresowaniach i planach mówi tak: „Bardzo lubię także fotografować rzadko spotykane gatunki płazów i inne zwierzęta czy rośliny. Oprócz moich zainteresowań dotyczących zwierząt interesuję się także biologią i chemią. Dlatego po maturze chciałbym studiować medycynę lub kontynuować moją pracę ochrony płazów jako student studiujący na Uniwersytecie Przyrodniczym.”

Zdecydował się na udział w konkursie E(x)plory, aby rozwinąć swoje zainteresowania i odkryć nowe możliwości.

Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski

Uczęszczają do II LO w Szczecinie, do pierwszej klasy o profilu biologiczno-chemicznym. O swoim projekcie „Chemanalyse” mówią tak: „Chcemy stworzyć aplikację, która zachęci uczniów do samodzielnego zagłębienia się w tajniki chemii. Przekonaliśmy się, że może być ona naprawdę fascynująca. Z doświadczenia z gimnazjum wiemy, że nie wszystkie szkoły mają wystarczające środki na zakup odczynników chemicznych. Pracownie chemiczne są słabo wyposażone bądź w ogóle ich nie ma. Dzięki programowi możliwe będzie zrozumienie istotnych doświadczeń, a przede wszystkim najprostszych reakcji jonowych. Gimnazjalistom zainteresowanym chemią i myślącym na poważnie o rozszerzaniu jej w liceum Chemanalyse rozjaśni logikę reakcji chemicznych i nauczy ich, dlaczego jedne zachodzą, inne nie i dlaczego możemy to obserwować, a licealistów wspomoże w samodzielnym przygotowaniu się do matury, jak i od Olimpiady Chemicznej – dzięki przekrojowym zadaniom o różnym stopniu trudności Chemanalyse będzie można dostosować do potrzeb użytkownika.”

[ad name=”rect – tipmedia”]

W skład zespołu wchodzą trzy osoby: Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski.

Jakub i Krzysztof do udziału w konkursie zostali zachęceni przez swoją szkołę. „Do udziału w konkursie zaprosiła nas szkoła, oferując udział w spotkaniu wstępnym. Koncepcja projektu bardzo nam się spodobała i stwierdziliśmy, że chcemy w nim wystartować z własnym pomysłem. Uznaliśmy, że to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, spotkania się z innymi młodymi naukowcami i pasjonatami nauki, a także poszerzenia swojej wiedzy – z racji specyfiki naszego pomysłu (aplikacji) z zakresu chemii i informatyki.” To oni namówili do udziału Magdę.

[ad name=”rect – tipmedia”]

Krzysztof zajmuje się wieloma rzeczami – pisze artykuły dla gazet młodzieżowych, bierze udział w warsztatach naukowych, organizuje spotkania i zajęcia służące poszerzaniu wiedzy. O swoich licznych pasjach mówi tak „Do moich największych pasji zalicza się chemia, biologia, geografia, astronomia i język polski, jednak w sumie trudno mi znaleźć coś, czego zupełnie bym nie lubił. Swój wolny czas przeznaczam przede wszystkim na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń.”. Po maturze chciałby pójść na medycynę, na Uniwersytet Jagielloński lub Warszawski, a potem zostać lekarzem lub pracownikiem naukowym. Słucha Lady Pank, lubi przesiadywać w Książnicy Pomorskiej, a jego ulubiona książka to Świat Zofii Jostein Gaarder.

Jakub, poza pasjami związanymi ze szkołą i nauką, interesuje się muzyką. Gra na klarnecie, a wieczorami uczęszcza do szkoły muzycznej. O innych zainteresowaniach mówi tak: „Ponadto zajmuję się programowaniem komputerowym, chętnie też poszerzam swoją ogólną wiedzę ze świata nauki. Oczywiście chemia jest dla mnie bardzo ważna i zajmuje mi wiele czasu.”. Słucha Diany Damarau, jego ulubione miejsce to Trafostacja Sztuki, a ulubiona książka to 1984 George’a Orwell’a.

Magdalena w czasie wolnym spotyka się że znajomymi, robi zdjęcia, czasem rysuje. Interesuje się grafiką komputerową. Inną pasją jest chemia, której poświęca dość dużo czasu. „Szczególnie ciekawi mnie część analityczna – potocznie <<laborka>>” – dodaje. Swoją przyszłość wiąże z medycyną, chciałaby zostać lekarzem, ale nie wybrała jeszcze specjalizacji. Do udziału w konkursie namówili ją koledzy, ponieważ chemia jest ich wspólną pasją. Słucha Luxtorpedy, jej ulubiona książka to Sekretne życie drzew Petera Wohllebena, a w Szczecinie najbardziej lubi Deptak Bogusława.

Szymon Kanikowski

Chodzi do klasy Medicus 3 w I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Lubi ćwiczyć na siłowni i uczęszczać na zajęcia sztuk walki – Krav- Magi, Muay thai, boksu. Lubi także konstruować i pogłębiać wiedzę na temat broni. Po maturze chciałby zostać medykiem wojskowym należącym do oddziałów combat search and rescue. Konkursem E(x)plory zainteresowała go nauczycielka biologii. O swoim projekcie pisze tak : „porusza temat zapobiegania eutrofizacji zbiorników wodnych, z jednoczesnym poborem ciepła zakumulowanego w nim. Ten projekt jest dla mnie ważny, ponieważ udowadnia, że można w prosty i tani sposób wykorzystać potencjał jaki drzemie w przyrodzie.”

Słucha Disturbed, jego ulubione miejsce w Poznaniu to siłownia CityZen, a ulubiona książka to „Wspomnienia żołnierza”Hansa Guderiana.

Nauczycielka biologii zainteresowała mnie konkursem.

Mój projekt porusza temat zapobiegania eutrofizacji zbiorników wodnych, z jedonoczesnym poborem ciepła zakumulowanego w nim. Ten projekt jest dla mnie ważny, ponieważ udowadnia, że można w prosty i tani sposób wykorzystać potencjał jaki drzemie w przyrodzie.

Podczas festiwalu odbędzie się regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory, największego w Polsce konkursu dla Młodych Naukowców w wieku 13-20 lat, w którym weźmie udział 28 projektów, w tym 7 z województwa zachodniopomorskiego. Najlepsze z nich otrzymają akredytację do udziału w finale konkursu, który odbędzie się w październiku podczas Gdynia E(x)plory Week. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o stypendia finansowe w wysokości 10/7/5 tys., zł oraz o możliwość reprezentacji Polski na międzynarodowych konkursach naukowych.

W trakcie Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się już 17 marca w Technoparku Pomerania, oprócz możliwości poznania tych oraz innych młodych naukowców osobiście, będziecie mogli wziąć udział w licznych atrakcjach i warsztatach. Pełen program znajdziecie TUTAJ.

[ad name=”HTML”]

Zobacz także relację z poprzedniej edycji festiwalu!

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *