Losux – komiks internetowy, który wypada znać

Share

W czasach, gdy Facebooka w Polsce jeszcze nie było, a Nasza Klasa nie była nawet w planach najważniejszym medium społecznościowym było Gadu-Gadu. Piszę o tym, by wprowadzić Czytelnika w klimat początku wieku oraz dlatego, że to własnie dzięki GG dowiedziałem się o istnieniu Losux – pierwszego polskiego komiksu internetowego, który cieszył się niebagatelną popularnością.

Był rok 2004. Chodziłem wtedy do  liceum, a PFreak (skrót od Pretty Freak), autor komiksu, był mniej więcej w moim wieku. Nadawał na tych samych falach co ja i moi koledzy – był jednym z nas. Lubił absurdalny, sitcomowy humor i zachłysnął się potęgą internetu, w którym tworzyć i publikować może każdy.

Rozpoczęcie nauki w LO było przejściem do zupełnie innego świata, przedefiniowaniem zasad, kolizją z nowymi ludźmi i subkulturami. PFreak skomentował to w humorystyczny sposób, korzystając z absurdu godnego twórców Futuaramy czy Family Guya. Jego komiks odbijał w krzywym zwierciadle odczucia wielu młodych ludzi, zaczynających szkołę.

Pierwsze paski pokazują głównego bohatera, Svena podczas jego pierwszego dnia w liceum. Sven poznaje obcych mu dotąd ludzi, z którymi przyjdzie mu spędzić najbliższe trzy lata.

W następnych odcinkach poznajemy kolejnych, nietypowych kolegów Svena oraz jeszcze dziwniejszych nauczycieli. Na tworzeniu dziwacznych osobowości i niekoniecznie smacznych żartach jednak zabawa się nie kończy. W dalszych częściach rozwijają się niezłe wątki fabularne i tempo komiksu oraz jego humor zamiast szybko opaść (jak ma to niestety zwykle miejsce przy tego typu produkcjach) stale rośnie. Podobnie jak poziom absurdu.

Po mniej więcej roku autor komiksu zaprzestał pracy nad nim, odcinki jednak ukazywały się dalej. PFreak przekazał pałeczkę koledze i następne paski wymyślał i rysował już Xsycho. Jakość komiksu od razu spadła, a za nią ilość fanów. PFreak po pewnym czasie wrócił więc do rysowania, jednak nowe odcinki ukazywały się nieregularnie i w coraz większych odstępach czasu. PFreak nigdy nie ogłosił zaprzestania prac nad Losux, ale ostatni odcinek pochodzi z połowy 2006 r.

[ad name=”HTML”]

Komiks doczekał się kilku mini-serii: Losux RPG Adventure (parodia gier fabularnych), LSX Tales oraz Piratowe Opowieści. Nie wiadomo dlaczego przestał się ukazywać. Najprawdopodobniej PFreak zaczął mieć ważniejsze rzeczy na głowie. Być może była to matura, być może inne sprawy osobiste. Obecnie na starej stronie komiksu nie ma już żadnych odcinków, można je jednak znaleźć na stronie: http://fotowrzut.pl/SDFX1I4213/1/1

Dlaczego napisałem, że ten komiks wypada znać? Z kilku powodów. Przede wszystkim jest to pierwszy tak popularny komiks sieciowy. Można założyć, że wielu obecnych twórców kiedyś go czytało. Z całą pewnością inspirował innych młodych autorów do tworzenia i publikowania swoich komiksów, i pokazywał, że mając dobre pomysły i trochę talentu można stworzyć coś, co przyciągnie tłumy. Po drugie – został stworzony przez licealistę i trafnie komentuje życie w liceum. Po trzecie – nadal, po tylu latach śmieszy i wciąga.

Ciekawostka – czy pingwiny z obrazka poniżej nie przypominają Wam kogoś? Film Madagaskar pojawił się w polskich kinach w czerwcu 2005 roku. Poniższy obrazek pochodzi z tego samego okresu. Nie jest to jednak pierwszy odcinek, w którym pojawiły się wojownicze pingwiny. Można je znaleźć już w odcinku #76. Kto pierwszy wymyślił bojowe pingwiny?

[ad name=”HTML”]

Przeczytaj także felieton: Instrukcja parzenia herbaty (bez słodzenia)
felieton - instrukcja parzenia herbaty

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *