Czymże jest ten mem?

Share

Czym jest mem każdy widzi – obrazkiem z zabawnym komentarzem. Może jednak jest czymś więcej? Dowiedz się czym jest mem, jak go stworzyć i sprawić, by stał się popularny.

mem morfeusz

Mem jest podstawową jednostką informacji, wirusem, infekującym nasze umysły. To „gen informacji” – tak jak według teorii ewolucji przetrwają tylko najsilniejsze geny, tak w teorii ewolucji kulturowej przetrwają tylko popularne memy. Mówiąc ogólnie, są to te wszystkie informacje, melodie, dowcipy, powiedzenia, o których nie możesz przestać myśleć i które przekazujesz dalej, opowiadając, nucąc, czy udostępniając obrazek w internecie. Przeczytaj najciekawszą definicję memu, jaką udało nam się znaleźć:

Mem to „Zaraźliwy wzorzec informacji, powielany przez pasożytniczo zainfekowane ludzkie umysły i modyfikujący ich zachowanie, powodujący, że rozprzestrzeniają oni ten wzorzec.” Glen Grant.

Zaraźliwy wzorzec informacji

Ta definicja pozwoli nam trochę szerzej spojrzeć na to, czym jest mem internetowy. Zasada działania jest bowiem taka sama – przetrwają tylko najpopularniejsi. Przetrwają tylko te memy, które skutecznie „zainfekują” świadomość internautów i sprawią, że będą oni udostępniać obrazek dalej. Mem internetowy, spośród ogółu memów, wyróżnia się swoją formą. Zazwyczaj jest to zabawny komentarz nałożony na zdjęcie znanej osoby, kadr z filmu lub charakterystyczny rysunek, wyrażający konkretne emocje lub postawy. Jest prosty w przygotowaniu, a jego przekaz jest bardzo czytelny. Jakość grafiki oraz jej walory estetyczne schodzą na dalszy plan.

Dobry mem to aktualny mem

Kluczem do stworzenia dobrego memu jest dobranie tekstu do obrazka w taki sposób, aby Twój pomysł był w pełni czytelny i zrozumiały. Warto też, aby odnosił się do aktualnych wydarzeń – pomysłowy mem trafnie i dowcipnie komentujący ostatnie wydarzenie może bardzo szybko zyskać na popularności. Takimi memami są na przykład memy odnoszące się do sytuacji politycznej, ważnych wydarzeń, które oglądamy w wiadomościach lub komentujące ostatnie doniesienia sportowe. Internauci, widząc pierwszy zabawny komentarz do bieżącego wydarzenia chętnie go udostępnią, jednak jeśli będzie to któryś z kolei, mogą być już tym tematem znudzeni. Takie – świeże – memy czasami trafiają nawet na strony główne dużych serwisów informacyjnych lub do telewizji.

Stworzenie popularnego memu internetowego może dać dużo satysfakcji. Komentując w ten sposób otaczającą Cię rzeczywistość sprawiasz, że inne osoby mogą przyjąć Twój punkt widzenia. Możesz więc wpłynąć na to, jak inni ludzie postrzegają świat. Aby tego dokonać trzeba wykazać się pomysłowością, refleksem i dużym wyczuciem tego, co może stać się w danej chwili popularne. Te umiejętności mogą też przydać się w przyszłości, na studiach oraz w pracy.

Jak robić memy?macgyver MEM

Mem możesz zrobić w dowolnym programie graficznym, polecamy jednak skorzystanie z gotowych rozwiązań, dostępnych w internecie. Na stronie memy.pl możesz wybrać spośród najpopularniejszych obrazków i w łatwy sposób nanieść tekst, wpisując go w odpowiednie pole. Zaletami tej strony jest to, że stworzony przez siebie mem, możesz potem łatwo udostępnić w portalach społecznościowych oraz na innych stronach typu Kwejk lub Demotywatory. Po utowrzeniu mema możesz go od razu udostępnić lub pobrać, co jest bardzo wygodne. Strona nie wymaga też rejestracji. Wadą jest kiepska wyszukiwarka, przez co znalezienie konkretnego obrazka może zająć trochę czasu.

A więc do dzieła! Twórz, baw się, zmieniaj świat. Swoje memy udostępnij na naszym profilu.

[ad name=”HTML”]

Zobacz także: Najlepsi naukowcy w wieku 13-20 lat w naszym regionie!
Gimnazjaliści opracowali prototyp lampki z ramienicą, rośliną pochłaniającą metale ciężkie, dzięki której możemy znacznie obniżyć ilość szkodliwych substancji w naszych domach oraz innych pomieszczeniach.

Share

One thought on “Czymże jest ten mem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *