Jak zaprezentować się podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Share

Rozmowa pracę to jeden z ważniejszych etapów procesu rekrutacji. Zazwyczaj zamyka całą procedurę, a od przebiegu spotkania zależy, z kim pracodawca podpisze umowę. Zadbaj więc o to, by dobrze się zaprezentować i na ostatniej prostej nie stracić szansy na rozpoczęcie kariery zawodowej.

Trzymaj się potrzeb wskazanych przez rekrutera

Podczas rozmowy o pracę ważne jest, by trzymać się tego, czego oczekuje od Ciebie pracodawca i rekruter. To nic innego, jak wymagania, o których mówią oferty pracy dostępne np. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl. Różnica polega jedynie na tym, że podczas spotkania o swoich atutach opowiadasz osobiście, a nie za pośrednictwem papieru. Dodatkowo pamiętaj, że rekruter oceni również Twój wizerunek. Zadbaj więc o to, by był on spójny z tym, czego oczekiwać będzie od Ciebie przyszła praca.

Nie nastawiaj się na to, że rekruter naprowadzi Cię na tor rozmowy zadając pytania. Mogą one być ogólnikowe, jedynie zachęcające do rozwinięcia myśli i tematu. Przygotuj się więc, że sam będziesz musiał decydować, o czy opowiesz. Pamiętaj, że wypowiedź musi zainteresować rozmówcę.

Zrób notatki

Nie bój się iść na spotkanie z notatkami. Skorzystasz z nich w momencie, gdy ze stresu zapomnisz, o czy mógłbyś opowiedzieć rekruterowi. Wypisz najważniejsze informacje o sobie. Dzięki temu nie ryzykujesz, że umknie Ci najważniejszy atut, którym ostatecznie przekonasz pracodawcę, by zatrudnił właśnie Ciebie.

Potrenuj autoprezentację

Wiele osób ma ogromny problem z przebrnięciem przez pierwsze pytanie rekrutera. Zazwyczaj jest ono prośbą o przedstawienie się. Nie każdy z nas potrafi bez skrępowania opowiadać o swoich zaletach, a o to właśnie chodzi w autoprezentacji podczas rozmowy o pracę.

Przed spotkaniem przygotuj listę swoich mocnych stron i naucz się ich na pamięć. Zbuduj kilka zdań opowiadających o nich i poćwicz wypowiedź najpierw przed lustrem, a później przed bliską osobą. Poproś ją o opinię na temat Twojej wypowiedzi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *