Urlop macierzyński – poznaj swoje prawa i przywileje

Share

Wiele pracownic spodziewających się dziecka postanawia przerwać karierę zawodową na czas ciąży i opieki nad noworodkiem. Zanim zdecydujesz się na ten krok dowiedz się, jakie przysługują Ci przywileje związane z urodzeniem dziecka i późniejszym sprawowaniem opieki nad nim.

Przywileje wynikają z prawa pracy

O tym jakie przywileje przysługują pracownikom, jasno informują przepisy prawa. Bez względu na to, na jakie oferty pracy odpowiadasz i gdzie zostały opublikowane, np. w serwisie Pracuj.pl – każdy pracodawca ma wobec Ciebie te same obowiązki, jeśli praca zawiązana zostaje na podstawie takiej samej umowy: pracowniczej, zlecenia lub o dzieło.

To, jakie prawa mają ciężarne pracownice, jasno wynika z Kodeksu Pracy. Warto je poznać, by spokojniej oczekiwać przyjścia dziecka na świat i czuć się pewniej w relacji pracownik – pracodawca.

Kiedy złożyć wniosek o urlop i jak długo on trwa?

Czas na złożenie wniosku o urlop młoda mama ma w ciągu dwóch tygodni od porodu. W dokumencie powinna znaleźć się informacja, czy korzystać z niego będzie wyłącznie mama, czy też może opiekę nad dzieckiem planuje sprawować również jego tata.

Długość urlopu uzależniona jest od liczby dzieci, które przyszły na świat podczas jednego porodu. W przypadku jednego dziecka wynosi on 20 tygodni. Gdy za jednym razem na świat przyjdzie pięcioro lub więcej maluszków, urlop wydłuża się do 37 tygodni.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Młoda mama może z niego zrezygnować ale pod warunkiem, że do pracy wróci dopiero upływie co najmniej 14 tygodni od porodu, a pozostały czas opieki nad noworodkiem zechce wykorzystać ojciec dziecka.

Urlop tacierzyński

Czas opieki nad dzieckiem wykorzystywany przez ojca, nazywany jest popularnie urlopem tacierzyńskim. W przeciwieństwie do młodej mamy, tata nie ma obowiązku korzystania z niego. To, czy zechce skorzystać z przerwy w pracy w związku z narodzinami dziecka, zależy tylko i wyłącznie od jego decyzji.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *