Pojedynek na wynalazki i naukowe show – relacja z E(x)plory Szczecin

Share

W połowie marca odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, będący jednocześnie drugim etapem Konkursu Naukowego E(x)plory. Młodzi naukowcy z naszego regionu walczyli o miejsca w finale na Gdynia E(x)plory Week 2019.

Młodzież pasjonująca się nauką i innowacjami zaprezentowała swoje projekty z różnych dziedzin m.in.: biologii, inżynierii czy chemii. Wszystko to za sprawą regionalnych rozgrywek Konkursu Naukowego E(x)plory – przedsięwzięcia, które odkrywa naukowe talenty w całej Polsce i wspiera ich rozwój. Zaprezentowało się aż 21 projektów naukowych, w tym 4 ze Szczecina

Jak działa E(x)plory?

Konkurs Naukowy E(x)plory jest przeznaczony dla osób w wieku od 13 do 20 roku życia, które mają pomysł na innowacyjny projekty naukowy. Składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono 174 projekty 144 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W każdym mieście młodzi naukowcy rywalizują o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory.

Festiwale Naukowe E(x)plory to wielkie święto nauki i nowych technologii! – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Odbywające się w kilku miastach Polski wydarzenia udowadniają, że nauka nie musi być nudna. Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program Festiwalu to propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie. W tym roku w regionalnych eliminacjach konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie bierze udział 21 projektów. Z autorami najlepszych spotkamy się w październiku na naszym wydarzeniu finałowym. Trzymamy kciuki za wszystkich młodych naukowców! – dodaje.

Co działo się na Festiwalu E(x)plory w Szczecinie?
Prezentacjom projektów naukowych towarzyszył jak zawsze Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, który w Szczecinie miał miejsce już po raz piąty. Pasjonaci nauki mieli okazję wziąć udział w ciekawych wykładach i pokazach naukowych. Wcielili się w rolę mikrobiologa klinicznego i obserwowali niewidoczny świat mikroorganizmów podczas pokazu „Zobaczyć niewidoczne”. Dowiedzieli się „Jak oszukuje nas mózg” na wykładzie mgr Anny Starkowskiej z PUM. Poznali mechanizm działania rynku od podstaw podczas gry „Chłopska szkoła biznesu” organizowanej przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, WUP oraz badali świat dźwięków na warsztacie pt. „Dźwięki”, dr Katarzyna Kołacz. Chętni wysłuchali również wykładów, takich jak „Czy bakterie naprawdę są takie groźne?” dr n. med. Katarzyna Galant, PUM.

Kto zakwalifikował się do finału?

Najważniejszym punktem festiwalu było oczywiście ogłoszenie wyników. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 5 z 22 projektów, z tego 1 ze Szczecina, autorstwa Anny Aldony Skierskiej, o której pisaliśmy już na łamach Gazety Międzyszkolnej, przy okazji jej wcześniejszych startów w konkursie.

„Warto podkreślić, że projekty z roku na rok rozwijają się. Niektóre z nich powracają do Konkursu w zmienionej, ulepszonej formule. To dobry znak i miłe zaskoczenie, obserwować młode osoby pracujące z takim zapałem” mówił dr hab. inż. Paweł Milczarski, prof. ZUT, przewodniczący jury.

Decyzją jury, do kolejnego etapu przeszły następujące projekty:

  • Anna Aldona Skierska „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne” ze Szczecina
  • Jan Struziński, Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz „HAMV High Altitude Micro Air Vehicle” z Gdyni
  • Bartosz Piechocki „ Safe flight – innovative idea for a wing modification” z Poznania
  • Konrad Szafer, Mikołaj Zieliński “Bioniczna proteza górnej kończyny człowieka” z Poznania
  • Szymon Kanikowski „Wykrywacz raka” z Poznania

Ci szczęśliwcy mogą liczyć na miejsce na podium w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 23-25 października 2019 w Gdyni. Nagrody, które można zdobyć w finale to: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, ufundowane przez Grupę LOTOS, wyjazdy na zagraniczne konkursy naukowe np. bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie – Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych oraz udział w prestiżowych programach stażowych i mentorskich, a także dodatkowe nagrody ufundowane przez partnerów Programu E(x)plory.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *