5 praktycznych porad, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w szkole

Share

Jednym z najczęściej odnotowywanych przez policję przestępstw w szkołach jest kradzież. Temu zjawisku sprzyja coraz większa liczba drogich i nowoczesnych urządzeń elektronicznych, które nosimy przy sobie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wystarczy chwila nieuwagi, by stracić cenną rzecz. Jak zatem czuć się bezpiecznie w szkole? Arek Majewski – ekspert marki Pacsafe podpowiada.

1. Pilnuj plecaka i torby, kiedy jesteś na szkolnym korytarzu

Przerwa to moment, w którym ginie najwięcej rzeczy, często przez nieuwagę ich właścicieli. W tym czasie na szkolnych korytarzach przebywa kilkaset osób, a panujący tłok sprzyja zamieszaniu. Pamiętaj, aby pilnować swoich rzeczy nawet jeśli masz je tuż przy sobie, bo wystarczy chwila by coś stracić. Dla mniej uważnych odpowiednim rozwiązaniem są torby i plecaki antykradzieżowe. Ich specjalne zabezpieczenia, jak np. stalowa siatka dyskretnie ukryta w poszyciu bagażu chroni przed przecięciem powłoki, a specjalne blokady  zamków uniemożliwiają rozsunięcie suwaków.

2. Uważaj na nowy sprzęt

Zakup najnowszego smartfona to okazja, by pochwalić się nim przed znajomymi, ale też chwila dla złodzieja, by obrał go za swój nowy cel. W ramach prewencji przed kradzieżą nie zostawiaj sprzętu na ławce i na wierzchu plecaka, tylko ukryj go głębiej. Kradzież telefonu zajmuje kilka sekund.

3. Nie spuszczaj z oka cennych przedmiotów

W plecakach poza przedmiotami związanymi z nauką znajduje się wiele innych kosztownych rzeczy, dlatego nigdy nie powinniśmy spuszczać z nich oczu. Jeżeli już chcemy zostawić gdzieś ciężki plecak bez opieki warto przełożyć najważniejsze rzeczy np. do biodrówki. Zmieszczą się w niej telefon, pieniądze, legitymacja szkolna, dowód osobisty. Dzięki niej wszystkie te przedmioty będą  bezpieczne i blisko ciebie.

4. Nie zostawiaj nic kosztownego w szkolnej szafce

Szkolne szafki zdecydowanie nie są bezpiecznym miejscem do pozostawiania w nich wartościowych przedmiotów. Najlepiej trzymać je przy sobie, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Jeżeli już musimy zostawić w niej coś cennego to umieśćmy te rzeczy w sejfie podróżnym pozostawionym w szafce. Może być on w zgrabnej formie nylonowego woreczka nylonowego zbrojonego stalową siatką z szyfrowaną kłódką i metalową linką, za pomocą której łatwo go do czegoś przypniesz i w ten sposób zabezpieczysz przedmioty, jeśli ktoś włamie się do twojej szafki.

5. Pilnuj biżuterii

 Uważaj na drobiazgi, takie jak zegarki, pierścionki, kolczyki i naszyjniki. Wydaje się, że trudno je zgubić lub ukraść, bo znajdują się przy ciele. Jednak w szkole zdarzają się momenty, kiedy sami je zdejmujemy, szczególnie przygotowując się do zajęć WFu. Przebierając się w stroje sportowe ściągamy z siebie również biżuterię, którą często ze względu na jej drobny rozmiar odruchowo gdzieś kładziemy, a po lekcji o niej zapominamy. By mieć pewność, że nasza biżuteria jest zabezpieczona warto również w tej sytuacji skorzystać z sejfów podróżnych na szyfr lub wprowadzić nawyk wkładania jej w odpowiednie miejsca toreb lub plecaków antykradzieżowych, wyposażonych w różne przegródki, w tym sekretne kieszonki.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy z nas może stać się ofiarą złodzieja, szczególnie w szkole. Jednak to miejsce, tak samo jak inne – galerie handlowe, zatłoczone środki komunikacji, ulica – stanowi pole działania kieszonkowców. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniach, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń. Sięgnijmy po produkty, które odznaczają się pomysłowością i solidnym wykonaniem różnego rodzaju zabezpieczeń, jak antykradzieżowe torby, plecaki, portfele i biodrówki.

Arek Majewski
ekspert marki Pacsafe

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *