Jak się uczyć skutecznie? #4 Co sprawia, że nasza nauka jest bardziej efektywna?

Share

Za przyczynę różnic w umiejętności przyswajania informacji zwykło się uznawać dysproporcje w możliwościach intelektualnych uczących się. Tymczasem bardzo często są one wynikiem czegoś zupełnie innego – np. nieodpowiednich metod nauki, otaczania się rzeczami które nas dekoncentrują lub towarzyszącym nauce hałasem.

Skąd właściwie bierze się efektywna nauka? Jakie czynniki jej sprzyjają? Cóż – to sprawa indywidualna. Można jednak wyodrębnić kilka rzeczy, które pozytywnie wpłyną na jakość i tempo nauki prawie u każdego.

Spokój ducha

 Im mniej rzeczy zaprząta nam głowę tym łatwiej jest nam się skupić na materiale który staramy się przyswoić. Osoby zmagające się z mnóstwem problemów, również emocjonalnych, które cały czas są narażone na stres, mogą mieć problem z tym, aby choćby zabrać się do nauki. Trzeba tu zaznaczyć że chodzi o stres permanentny a nie okresowy, bo ten ostatni w odpowiednim natężeniu na wiele osób działa mobilizująco i sprawia, że efektowna nauka staje się prostsza.

Czytanie dla przyjemności

Jak pokazują badania, osoby które dużo czytają przyswajają informacje szybciej niż te, które zamiast książki wybierają telewizję. Czytanie dla przyjemności przyzwyczaja nas do obcowania z tekstem. Jeśli robimy to we własnym tempie i bez stresu umiejętność wychwytywania i przetwarzania informacji rozwija się niemal bez naszej pomocy. Jeśli więc chcemy uczyć się efektywniej – czytajmy. Niekoniecznie trudne teksty, chyba że nasze możliwości są tak rozwinięte, że nawet one sprawiają nam frajdę. Nie warto jednak stawiać sobie limitów i podchodzić do czytania w wolnym czasie w sposób „sportowy” (cel – przeczytać 2 książki w ciągu tygodnia, albo 200 stron w ciągu jednego dnia). Lepiej robić to we własnym rytmie zadbawszy o swój komfort.

Otoczenie

Aby nauka była efektywna nasze otoczenie powinno sprzyjać koncentracji. Jeśli pomieszczenie w którym zamierzamy się uczyć jest czyste i uporządkowane, inni domownicy nie odrywają nas co chwila od nauki i nie dekoncentrują nas dźwięki dobiegające z telewizora lub głośników, wówczas o wiele łatwiej przyswajamy informacje. Co ciekawe jak pokazują badania dość dobrze na efektywność wpływa nauka na świeżym powietrzu, oczywiście pod warunkiem że nie mówimy tu o miejscu w którym panuje zgiełk lub dominuje warkot samochodów. Idealny wydaje się np. osiedlowy park.

Umiejętność koncentracji

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że koncentrację można ćwiczyć. Chyba najskuteczniejszym ćwiczeniem służącym rozwinięciu tej umiejętności jest medytacja w dowolnej postaci. Pomagają również wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe, nawet tak proste jak liczenie wdechów. Świetnie na zdolność do koncentrowania się wpływa również czytanie dla przyjemności które omówiliśmy powyżej.

 Jeśli chcemy poprawić efektywność z jaką się uczymy będziemy musieli trochę poeksperymentować. Artykuł ten powstał głównie po to, aby pomóc nam znaleźć przyczynę tego, że nie uczymy się tak efektywnie jak byśmy chcieli, jednak znalezienie metody która okaże się skuteczna w naszym konkretnym przypadku to zadanie którego nikt za nas nie wykona.

Wiktor Piskulak
prakseolog, specjalista ds. komunikacji, Product Manager w www.wiecejnizedu.pl
więcej niż edu

Dowiedz się, czy można nauczyć się jak się skoncentrować?

[ad name=”rect – tipmedia”]

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *