„We Are Enough” – pierwsza polska produkcja nagrodzona na Festiwalu Filmów Młodzieżowych PLURAL+

Share

Trzy licealistki z Poznańskiego Marcinka – Karolina Stróżyk, Michalina Brzuska i Sara Gaździak – swoim filmem wywołały niemałe poruszenie wśród jurorów festiwalu filmowego PLURAL +. Zdobyły na nim aż dwa wyróżnienia i otrzymały zaproszenie na galę wręczenia nagród do Nowego Jorku. Przeczytaj ich historię i zobacz nagrodzony film „We Are Enough”.

Festiwal Filmów Młodzieżowych PLURAL +

PLURAL+ to międzynarodowy festiwal filmowy stworzony z inicjatywy Sojuszu Cywilizacji ONZ oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Ma zachęcić młodzież do podejmowania takich tematów, jak różnorodność kulturowa, migracje, czy wykluczenie społeczne. Młodzi ludzie mogą wypowiedzieć się w tym temacie za pomocą filmu i zdobyć nagrody, przyznawane przez różne organizacje i instytucje.

Festiwal odbywa się corocznie od 2009 roku, jednak w tym roku po raz pierwszy wyróżniona została produkcja z Polski. Odpowiadają za nią trzy licealistki z poznańskiego Marcinka.

Pierwsze Polki, które zwyciężyły w PLURAL +

Karolina Stróżyk, Michalina Brzuska i Sara Gaździak zgłosiły do konkursu swój film „We Are Enough”. Do udziału w produkcji zaprosiły swoich znajomych, by pokazać historie osoby czarnoskórej, głuchoniemej, muzułmanina, żyda i lesbijek. To ich głos w temacie nietolerancji.

O swoim udziale w konkursie opowiadają tak: „Jesteśmy uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W maju tego roku zdecydowałyśmy się wziąć udział w międzynarodowym, młodzieżowym festiwalu filmowym Plural+. Nie był to nasz pierwszy konkurs, ale z pewnością należał do najważniejszych. Tematami przewodnimi były różnorodność, migracje i problemy społeczne, które naszym zdaniem w dzisiejszym świecie są bardzo aktualne i warte uwagi.”

Dziewczynom udało się zdobyć aż dwa wyróżnienia za swój film.

We Are Enough – film licealistek z Poznania

W filmie zobaczymy kilkoro opowiadających o sobie bohaterów, sfilmowanych w różnych sytuacjach – podczas spaceru, nauki, uprawiania sportu. Przedstawione postaci swobodnie przedstawiają widzom swoją historię. Narracja prowadzona jest w spokojnym tonie, a zdjęcia wraz z muzyką niemal hipnotyzują. Wypowiedzi brzmią naturalnie, a jednocześnie bardzo profesjonalnie.

„Nasz film przedstawia historie sześciu osób zmagających się każdego dnia z wieloma trudnościami, których nie można pomijać.” Mówią autorki o swoim filmie. „Opowiadamy o dyskryminacji związanej z religią, wyglądem, niepełnosprawnością czy orientacją seksualną. Podjęłyśmy się tych trudnych tematów, ponieważ uważamy, że jako młodzi ludzie powinniśmy zabrać głos, a nie milczeć.”

Gala wręczenia nagród PLURAL+

Gala wręczenia nagród odbędzie się już w listopadzie w Nowym Jorku. Dziewczyny otrzymały na nią zaproszenie, jednak muszą sfinansować podróż z własnych środków, a jest to koszt około 10 000zł. Dlatego postanowiły rozpocząć zbiórkę crowdfundingową.

„Z wielką radością przyjęłyśmy wiadomość o tym, że „We Are Enough” został wyróżniony dwiema nagrodami partnerskimi festiwalu, tym bardziej, że nasz film jest pierwszą polską pracą, która została nagrodzona. W ramach dwóch wyróżnień zostałyśmy zaproszone na Plural+ 2017 Award Ceremony w Nowym Jorku i bardzo chciałybyśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Niestety nie jesteśmy w stanie same opłacić kosztów.”

Jeśli chcecie pomóc dziewczynom, możecie wesprzeć je TUTAJ lub po prostu udostępnić ten artykuł.

EDIT 01.10.17: Dziewczynom udało się zebrać środki na bilet do Nowego Jorku, na tydzień przed końcem zbiórki! Gratulujemy 🙂

Przeczytaj także o filmie Trzy pytania w wykonaniu nastoletniej ekipy Cerberum Studio

[ad name=”rect – tipmedia”]

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *