Projekt „Eko znaczy kocham”

Share

10 kwietnia w Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu odbył się finał projektu „Eko znaczy Kocham”. Akcja była prowadzona od października przez pięcioro absolwentów gimnazjum nr 2 w Zgierzu, aktualnie uczniów zgierskich i łódzkich liceów. Organizatorzy z dumą mogą powiedzieć, że wszystkie założone cele zostały osiągnięte.

Głównym celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży ze zgierskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Licealiści realizowali to zamierzenie poprzez przeprowadzanie bezpłatnych warsztatów dla uczniów ze zgierskich placówek. Napisali je sami, łącząc edukację proekologiczną z innymi dziedzinami życia – sportem, sztuką, informatyką, a nawet teatrem.

Chociaż liczenie uczestników projektu jeszcze trwa i nie można podać oficjalnych wyników, wstępne informacje cieszą nie tylko licealistów. Do akcji przystąpiło około 19 placówek, a z warsztatów skorzystało co najmniej 550 dzieci.

To była dla nas przede wszystkim zabawa, ale i nauka. Wspaniale, że mogliśmy przekazać dzieciakom nasza wiedzę, ale my nauczyliśmy się od nich o wiele więcej – przyznają organizatorzy.

Jednak warsztaty to nie jedyna akcja działalność grupy. Drugim, bardzo ważnym celem było dotrzeć do jak największej liczby osób w internecie.

To również się udało! Dotarliśmy łącznie do ponad 30 tysięcy osób z Polski i zagranicy! – chwalą się licealiści. Kolejne akcje odbyły się podczas finału projektu w Centrum Kultury Dziecka. – Tego dnia działo się wiele. Zainicjowaliśmy akcję sadzenia roślin – wszystkim przybyłym wręczyliśmy kwiaty, które nie tylko mogą upiększyć przydomowe ogródki, ale też realnie wspomóc miejski ekosystem. – tłumaczy lider projektu Adrian Pal. Dyrektorzy szkół i nauczyciele mogli także wysłuchać konferencji podsumowującej działania grupy, skosztować smaczny eko-poczęstunek, obejrzeć galerię prac najmłodszych uczestników warsztatów.

Główną atrakcją tego dnia był konkurs wiedzy o ochronie środowiska. Wzięli w nim udział uczniowie zgierskich gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Zgierzu. Wszyscy wykazali się ponadprzeciętną wiedzą. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, między innymi sprzęt elektroniczny, puzzle i gry planszowe, książki i akcesoria sportowe. Warto wspomnieć, że wśród patronów i sponsorów projektu znalazły się lokalne przedsiębiorstwa, a także fundacja WWF Polska.

Zespół „Eko znaczy kocham”

[ad name=”rect – tipmedia”]

Przeczytaj także: Działaj dla innych, ucz się dla siebie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *