Jak ugościliśmy Hiszpanów i Niemców?

Share

W dniach 16-22.10.2016r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, w ramach wymiany międzynarodowej projektu „Heritage: European Identity” (Dziedzictwo: Tożsamość Europejska) z programu Erasmus+ mieliśmy okazję przyjąć rewizytę uczniów z Hiszpanii i Niemiec.

dsc_0004Gra miejska, rogale i Kopernik

Celem programu było poszerzenie wiedzy na temat państw europejskich, poznanie ich tradycji, zwyczajów oraz życia codziennego. Podczas zwiedzania naszego miasta uczestnicy wymiany zasmakowali polskiej kuchni oraz tradycyjnych, regionalnych specjałów. Z pewnością  największą popularnością cieszyły się rogale świętomarcińskie, których wyrób mogliśmy śledzić w Rogalowym Muzeum Poznania. Nie obyło się również bez licznych zadań projektowych i wycieczek, podczas których goście bliżej poznali nie tylko stolicę Wielkopolski (gra miejska), ale również ważne ośrodki polskiej historii i kultury, m.in. Ostrów Lednicki – prawdopodobne miejsce chrztu Polski oraz Toruń, którego Starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla potwierdzenia wyjątkowości całego wydarzenia w Toruniu spotkaliśmy się z samym Kopernikiem!

Widowiskowa musztra i prezentacja szkoły

Ważnym punktem wizyty była też prezentacja naszej szkoły, która wzbudziła wielkie zainteresowanie gości, przede wszystkim ze względu na interesujące kierunki kształcenia – policyjny i sportowo-obronny. Profesjonalna i widowiskowa zespołowa musztra, poprowadzona przez nauczyciela Edukacji Policyjnej, nadkomisarza Artura Błaszaka, wywarła na gościach duże wrażenie. Nauka komend, z którymi nasi zagraniczni koledzy nie do końca umieli sobie poradzić, okazała się nie lada wyzwaniem a śmiechu nie było końca. Dysponowaliśmy także czasem wolnym, podczas którego mieliśmy okazję do konfrontacji z barierami językowymi, które jak się okazało, dosyć szybko przełamaliśmy.

Doświadczenie i nowe przyjaźnie

Całość zakończyliśmy uroczystym obiadem pożegnalnym w poznańskiej restauracji. Doświadczenie to najtrafniejsze określenie tego, co udało nam się zyskać dzięki Erasmusowi. Wartością nie do przecenienia okazały się nowe przyjaźnie a wszystkie wspomnienia zostaną z nami na długo. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie  w Hiszpanii i Niemczech, a także za niezapomniany czas spędzony w Polsce i oczywiście… zapraszamy ponownie!

Katarzyna Kalwarczyk
Zespół Szkół Mechanicznych
im. KEN w Poznaniu

[ad name=”HTML”]

Czy wiesz, dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego? Zobacz!
matura-z-jezyka-hiszpanskiego

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *