Polska – Niemcy… czyli mecz o wszystko…

Share

W XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej tradycja wymian polsko-niemieckich i niemiecko-polskich jest już bardzo długa… a współpraca między dwiema szkołami: XXV LO a Gymnasium z Hemmoor układała się i układa fantastycznie. A jak przebiegała tym razem?

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Mecz o wszystko – szkolna drużyna XXV LO zagrała z Niemcami (Gymnasium  z Hemmoor) podczas zorganizowanego przez nasze liceum i Radę Osiedla Winiary Festynu Rodzinnego. Zabawa była przednia, zresztą sama wymiana zapowiadała się bardzo ciekawie i też taka właśnie była. Niemieccy uczniowie byli u nas tydzień. Przyjechali w poniedziałek  26 września, każda z rodzin odpowiedzialnych za swojego gościa, odebrała go z dworca i zabrała do domu. Już następnego dnia uczniowie z Hemmoor  mieli okazję poznać wszystkich w naszej szkole, Panią Dyrektor Małgorzatę  Supłat, która ich oficjalnie przywitała, grono pedagogów, szczególnie P.Prof. Urszulę Żuchowską – odpowiedzialną za to międzynarodowe zamieszanie w naszym liceum.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Tego dnia  pojechaliśmy też do Lusowa (gmina Tarnów Podgórny), gdzie zwiedzaliśmy muzeum, co ciekawe oprowadził nas po nim przewodnik, który jest absolwentem właśnie XXV LO. Rozmawiał z nami po angielsku, dzięki czemu każdy z nas go rozumiał, również goście. Urokliwy był też spacer wokół jeziora, które znajduje  się niedaleko muzeum. Tam mieliśmy czas, by porozmawiać, poćwiczyć język nie tylko niemiecki i angielski, ale i też ten migowy. Po wspólnym posiłku, pysznym obiedzie, zwiedzaliśmy Poznań, szczególnie miło było w parku przy ul. Fredry, bardzo spodobał się gościom z Niemiec budynek opery poznańskiej i Auli UAM. Szlakiem Piastowskim wędrowaliśmy dnia następnego, szukając śladów pierwszych Piastów i tak zwiedziliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, później Ostrów Lednicki, a na samym końcu Gniezno. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć jak dawno dawno temu mieszkali, pracowali i walczyli Słowianie, jak żyli wielcy władcy. Nasi goście nie mogli nudzić się ani przez chwilę, szczególnie, że po powrocie z archeologicznych dróg do pięknego i cywilizacyjnie rozwiniętego Poznania, poszliśmy na Stary Rynek do Costa Coffee na małą kawkę.

Muzeum Powstańców Wielkopolskich
Muzeum Powstańców Wielkopolskich

Po dniu pełnym wrażeń nastał następny, równie intensywny, bo już rankiem spotkaliśmy się w  Ratuszu, przewodnik opowiedział nam o historii Starego Rynku w Poznaniu, o poszczególnych kamieniczkach. Nawet poznaniacy byli zadziwieni tajemnicami swojego miasta, a co dopiero mówić o gościach z Niemiec. Po obiedzie wybraliśmy się do ICHOTU (Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), to centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii opowiada nie tyko o dziejach Ostrowa Tumskiego,  o rozwoju miasta Poznania, ale i o początkach państwa. Zaopatrzeni w taką wiedzę, nieco zmęczeni, pojechaliśmy  zregenerować siły. Wesołe miasteczko okazało się zbawienne. Po intelektualnym wysiłku nadszedł czas na relaks. Wykrzyczani, zgrzani i roześmiani od ucha do ucha wróciliśmy z gośćmi do domów, by następnego ranka zabrać się do pracy i wykonać wspólny projekt historyczny. A potem… czekał na nas Pyrland Park Linowy nad Maltą, głodni wrażeń i spragnieni ekstremalnych doznań, wspinaliśmy się, po wyznaczonych trasach. Genialne uczucie, potem  już było po prostu pysznie, bo przy wspólnym pieczeniu kiełbasek i ucztowaniu mogliśmy znowu zacieśniać polsko-niemieckie przyjaźnie.

Po takich atrakcjach należało się dobrze wyspać, bo oto dnia następnego czekał nas ów mecz o wszystko…

Kto wygrał? WSZYSCY! …poznaliśmy się (osobiście i kulturowo), nawiązaliśmy przyjaźnie, relacje międzyludzkie i międzynarodowe… podszkoliliśmy języki… wybudowaliśmy most…

Wiktoria Gabler
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu

[ad name=”HTML”]
Zobacz także: Mecz Polska – Niemcy 3:0 – kadra młodzieżowa

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *