Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Share

Hiszpański jest drugim po języku chińskim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi oraz drugim najczęściej używanym w biznesie po angielskim. Native Speakerów hiszpańskojęzycznych jest dziś więcej niż anglojęzycznych. Szacuje się, że ogólna liczba ludzi mówiących tym językiem przekracza półtora miliarda. Jest to jednak nadal mało popularny język na maturze, mimo tego, że cieszy się wysoką zdawalnością.

Hiszpańskojęzyczny świat

Historia języka hiszpańskiego sięga V wieku, kiedy to po upadku Cesarstwa Rzymskiego znacząco osłabł wpływ wszechobecnej łaciny. Na Półwyspie Iberyjskim ukształtował się wówczas nowy język. Nazwa „hiszpański” pochodzi od łacińskiego słowa Hispania, którym Rzymianie określali prowincję zajmującą cały Półwysep Iberyjski.

Dziś krajami hiszpańskojęzycznymi są m.in.: Kolumbia, Argentyna, Gwatemala, Ekwador, Boliwia, Salwador, Paragwaj czy Panama, które coraz częściej są wybierane jako interesujące destynacje podróżnicze. W USA język ten jest równie popularny, co język angielski. Hiszpański jest też językiem urzędowym wielu międzynarodowych organizacji takich jak UNICEF, UEFA, WHO, EU czy ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła nawet 12 października Świętem Języka Hiszpańskiego.

Hiszpański nigdy nie jest nudny!


nauka hiszpańskiego na maturęTen popularny język ma wiele odmian i dialektów. Przykładem może być słowo „T-shirt”, które w języku hiszpańskim brzmi „camiseta”, jednak w Argentynie będzie to „remera”, w Chile „polera”, a w Meksyku „playera”. Ponadto w odmianach latynoamerykańskich występują słowa zaczerpnięte z języków rdzennych, np. w Peru hiszpański wzbogacony jest o słowa pochodzące z języka keczua (języka urzędowego Państwa Inków) –
tłumaczy Piotr Majdan, Country Manager polskiego oddziału Education First, który mieszkał kilka lat w Madrycie i wielokrotnie podróżował po Ameryce Łacińskiej.

Zdecydowanie różni się też akcent. W Argentynie występujące w hiszpańskim podwójne l (jak w wyrażeniu „me llamo”) wymawiane jest bardziej jak „sz”,  mimo że w większości krajów  dźwięk ten wymawiany jest jako „dź” lub „j”. Hiszpański jest bardzo ciepłym i miłym w brzmieniu językiem, czemu sprzyja duża liczba zdrobnień, np. „mi amorcito” (moja malutka miłości). Jest to spowodowane barwną kulturą mieszkańców krajów hiszpańskojęzycznych, którzy są pełni życia i otwarci na kontakty międzyludzkie.

Biznes w języku hiszpańskim

Szacuje się, że za dwa lub trzy pokolenia mówić po hiszpańsku będzie nawet co dziesiąty mieszkaniec Ziemi. Według Instytutu Cervantesa, hiszpański jest drugim po angielskim najczęściej nauczanym językiem obcym na świecie. Jak się uczyć hiszpańskiego? Możliwości jest wiele: od wyboru studiów filologicznych, po naukę w szkole językowej, przez Skype czy aplikacje. Innym sposobem jest też wyjazd do hiszpańskojęzycznego kraju w ramach pracy czy kursu językowego, np. do kampusu EF Education First w Maladze. Wiele osób decyduje się również na potwierdzenie swoich kompetencji językowych międzynarodowymi certyfikatami jak DELE czy DIE.

Ponadto język ten jest drugim najczęściej stosowanym językiem w komunikacji międzynarodowej. Posługuje się nim m.in. Światowa Organizacja Handlu. Jest to język najczęściej używany w obu Amerykach, Europie czy Zachodniej Afryce. Popularność hiszpańskiego rośnie też w Azji, głównie w Chinach, Indiach oraz Japonii. Z kolei hiszpańskojęzyczne firmy coraz częściej poszukują osób dwujęzycznych, które poza językiem hiszpańskim władają biegle np. językami centralnej Europy.

Hiszpański na maturze

Matura z tego języka nie sprawia dużych kłopotów. W 2016 roku do matury z z tego języka na poziomie podstawowym przystąpiło 508 uczniów, z czego aż 98% osób zdało egzamin. Średni wynik egzaminu to aż 82% punktów. Najmniej problemów sprawiała wypowiedź pisemna, trochę więcej rozumienie ze słuchu oraz znajomość środków językowych.

Do poziomu rozszerzonego podeszło aż 589 osób, a średni wynik wyniósł 58%. W przypadku tego egzaminu rozumienie ze słuchu okazało najłatwiejsze, jednak dużą trudność sprawiła maturzystom znajomość środków językowych. Zarówno wyniki na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym są wyraźnie lepsze od najpopularniejszego języka angielskiego.  Wygląda więc na to, że egzamin z tego języka nie jest trudny, a jego nauka daje spore szanse na wysoki wynik. 12 października jest Dniem Jeżyka Hiszpańskiego. Dlatego, przy tej okazji zachęcamy do nauki tego perspektywicznego i stosunkowo łatwego języka.

Poniżej możesz pobrać arkusze z tegorocznej matury:

Matura z języka hiszpańskiego – poziom podstawowy

Matura z języka hiszpańskiego – poziom rozszerzony

[ad name=”HTML”]

Zobacz także: Matury 2016 – wyniki i popularne przedmioty
wyniki-matur-2016-infografika

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *