Kiedy licealiści decydują jakie studia wybrać?

Share

Często uważa się, że młodzi ludzie podejmują ważne decyzje życiowe na ostatnią chwilę i bez zastanowienia. Okazuje się jednak, że uczniowie nie tylko myślą o swojej przyszłości przez większość czasu swojej edukacji, ale również wcześnie podejmują kluczowe decyzje.

Swoją karierę, w tym wybór szkoły i kierunku nauczania, młodzież planuje z dużym wyprzedzeniem. Co ciekawe, wybierając uczelnię młodzi w pierwszej kolejności kierują się możliwością realizowania własnych pasji (prawie 90%), w drugiej możliwością zdobycia pracy po studiach, na trzecim miejscu jest renoma uczelni, a dopiero na czwartym jej lokalizacja.

Według badania PwC 57% uczniów już w liceum ma sprecyzowane plany zawodowe. Aż 27% podjęło takie decyzje na jeszcze wcześniejszym etapie. Współczesny model edukacji każe myśleć z wyprzedzeniem o kierunkach studiów oraz przedmiotach na maturze, do których należy się przygotować. Dlatego młodzież wcześniej ustala swoje priorytety i planuje przyszłość.

Niedawno w Szczecinie miały miejsce jedne z największych targów edukacyjnych w regionie, skierowane do przyszłorocznych maturzystów. Jak podaje Radio Szczecin, trzecioklasiści uznali, jest to inicjatywa spóźniona o dwa lata. „To za późno. Co najmniej o dwa lata. To są trzy lata przygotowywania się. Wcześniej można by to robić. I to, że jesteśmy na tych targach dopiero na początku trzeciej klasy, to nie ma większego znaczenia” – mówią licealiści w rozmowie z Radiem Szczecin. Młodzi ludzie woleliby, aby możliwości rozwoju były im prezentowane znacznie wcześniej. W klasie maturalnej zazwyczaj już wiedzą, jakie studia wybrać. 

Badanie PwC

Materiał Radia Szczecin

[ad name=”HTML”]

Zobacz również: Czytelnictwo wśród młodzieży: Aż 86% młodych ludzi czyta książki
czytelnictwo w polsce młodzież

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *