Matury 2016: wyniki i popularne przedmioty

Share

Jak wypadły tegoroczne matury? Jakie przedmioty najchętniej wybierali maturzyści? Chociaż wiele osób ubolewa nad niską zdawalnością warto zauważyć, że tegoroczna jest o kilka procent wyższa od zeszłorocznej. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma!

Królowa nauk i rankingów zdawalności

Najtrudniejszym egzaminem maturalnym, jak co roku, okazała się matematyka, co sprawia, że jest nie tylko królową nauk, ale również tego rankingu. Matematykę w tym roku zdało 83% maturzystów. Przeciętnemu zdającemu udało się uzyskać 54% punktów na poziomie podstawowym i 31% na rozszerzonym.

W zeszłym roku zdawalność była na tym samym poziomie, lecz średnie wyniki były nieznacznie lepsze (55% na podstawowym i 31% na rozszerzonym).

Nadzieja humanistów

Dużo łatwiejszy był język polski, który zdało aż 98% maturzystów. Średni wynik na poziomie podstawowym wyniósł 59%, a na rozszerzonym 61%.

Na tegorocznym egzaminie z polskiego maturzyści zmagali się z takimi tematami, jak: „Czy warto kochać pomimo cierpienia?”, a także „Lalka” Bolesława Prusa, czy analiza wiersza „Dałem słowo” Zbigniewa Herberta. Pojawiły się również „Dziady cz. IV”.

Języki obce

Wysoką zdawalnością cieszą się również języki obce, których wyniki wahają się od 95% (angielski i rosyjski) do 100% (język litewski i ukraiński, należy pamiętać jednak, że do matur z tych języków przystąpiło łącznie zaledwie około 100 osób).

Najpopularniejszym językiem obcym na maturze był oczywiście angielski. Do matury podstawowej z tego przedmiotu przystąpiło ponad 230 000 osób, średnio zdając ją z wynikiem 71%. Do matury z niemieckiego przystąpiło około 20 000 osób, średni wynik to również 71%.

Poziom rozszerzony

Najpopularniejszym przedmiotem rozszerzonym na maturze w 2016 roku był język angielski – zdawało go na tym poziomie prawie 125 tysięcy osób. Co ciekawe już na drugim miejscu znalazł się przedmiot o najniższej zdawalności. Do matury rozszerzonej z matematyki przystąpiło 72 tysiące osób. Na trzecim miejscu, z niewiele niższym wynikiem uplasowała się geografia (71,5 tysiąca). Czwarte miejsce to biologia, na piątym miejscu znalazł się język polski.

Jak ułożą się statystyki w 2017 roku? To już zależy od Was oraz Waszych kolegów i koleżanek. Trzymamy kciuki!

[ad name=”HTML”]

Zobacz także: Matura 2016: Arkusze i odpowiedzi
Bubble style test form

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *