Sposoby motywowania pracowników

Share

Od skuteczności motywowania pracowników zależą ich efekty pracy oraz to, jak postrzegają oni firmę. Co więcej, dzięki specjalnym benefitom i nagrodom zatrudnione osoby dostają jasny przekaz o możliwości rozwoju. Jakie są możliwości motywowania pracowników przez szefa?

Pochwały słowne

Zwłaszcza nowi pracownicy z entuzjazmem przyjmą wszelkie pochwały słowne, odnoszące się do ich pracy. W wielu przypadkach premia na tym etapie pracy jest zbyt wysokim benefitem. Szczera rozmowa, połączona z uznaniem w formie pochwały z pewnością zachęci do dalszej pracy i pokaże, jak wysoko firma ceni pracowników. Co więcej, warto również rozmawiać z innymi członkami zespołu, zacieśniając w ten sposób więzy. Poczucie wspólnoty dla wielu osób może już być wystarczającą motywacją.

Benefity

Benefity to doskonały wyraz aprobaty dla działań pracowników jako zespołu. Szczególnie liczyć się będą premie motywacyjne, których działanie wykracza poza ramy firmy np. karty podarunkowe do sklepów. Benefity wprowadzają ducha zdrowej rywalizacji, a także pozwalają nagradzać szczególnie tych, którzy zasłużyli. Przy wprowadzaniu niektórych z nich, należy jednak wziąć pod uwagę możliwości realizacyjne, np. dostępne fundusze na premie dla pracowników. Niekorzystnie będzie wyglądać, gdy jeden z pracowników otrzyma wyższą, a drugi niższą premię. Może to zadziałać odwrotnie i wręcz zdemotywować zatrudnione osoby do działania.

Udogodnienia pracownicze

Strefy relaksu, pokoje gier, catering – to nieliczne pomysły w jaki sposób udogodnić środowisko pracy. W ten sposób wielu pracodawców może dać do zrozumienia, iż w ich firmach liczy się przede wszystkim dobra atmosfera. Często zamieszczają oni informacje o tego typu udogodnieniach już na etapie rekrutacyjnym – w ogłoszeniach zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl. Potencjalny kandydat otrzymuje w takim przypadku informację, iż zakład pracy nie jest tak koszmarnym miejscem, do jakiego wielu jest przyzwyczajonych.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *