Wady i zalety pracy stacjonarnej

Share

Praca stacjonarna powoli zaczyna odchodzić do lamusa na rzecz tańszej i pozbawionej rygorów pracy zdalnej. Niemniej, nadal wiele argumentów przemawia za tym, aby jednak dojeżdżać do firmy i to tam pełnić obowiązki zawodowe.

 Zalety pracy stacjonarnej

Największą zaletą pracy stacjonarnej jest przeniesienie pełnej odpowiedzialności za stworzenie miejsca pracy z pracownika na pracodawcę. To właściciel firmy, w której pracujemy musi zatroszczyć się o odpowiedni sprzęt, wyposażenie, a także warunki pracy. Dotyczy to zarówno urządzeń biurowych, jak i socjalnych, umeblowania, ale też należytej przestrzeni roboczej. Ponadto, praca stacjonarna odbywa się w sztywnych ramach czasowych, a nadgodziny podlegają rozliczeniu. Po wykonaniu wszelkich obowiązków, możemy udać się do domu i nie myśleć więcej o pracy w przeciwieństwie do pracy zdalnej, która wymusza poniekąd ciągłą gotowość. Praca stacjonarna sprawia również, iż mamy o wiele większe możliwości skupienia na obowiązkach. Pozbawiona jest bowiem naturalnych rozpraszaczy, które istnieją w domu bądź przestrzeniach publicznych.

 Wady pracy stacjonarnej

Do wad pracy stacjonarnej z pewnością można zaliczyć obowiązek dojazdu do zakładu pracy. Musimy przeznaczyć na niego nie tylko czas, ale również środki pieniężne, co jest dotkliwe w przypadku znacznego oddalenia firmy od naszego miejsca zamieszkania. Ponadto, praca stacjonarna może być wyjątkowo uciążliwa dla introwertyków i osób nie lubiących pracować w grupach. Co więcej, wypełnianie obowiązków w siedzibie firmy wymusza ciągłe skupienie na obowiązkach, a co za tym idzie zwiększoną monotonnie. Niekiedy zdarza się, iż musimy pracować również nadgodzinowo, co sprawia, że praca jest jeszcze bardziej dotkliwa, a powrót z niej męczący. Wadą wykonywania obowiązków w firmie bywa również sama ekipa, na czele z szefostwem sprawującym autorytarną władzę, nacechowaną inwigilacją i chęcią karania pracowników.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *