Nastolatka z Warszawy przejmuje tytuł najlepszego mówcy na świecie

Share

Natalia Szachna, licealistka z Warszawy, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie wystąpień publicznych EF Challenge, pokonując ponad 1700 rywali z całego świata. Tegoroczny temat przemówienia dotyczył zrównoważonego rozwoju. Krótkie i pomysłowe wideo Natalii zdobyło uznanie jury. Zwyciężczyni w nagrodę pojedzie na sierpniowe EFYouthLeadership Forum, które odbędzie się w Nowym Jorku.

Międzynarodowy konkurs wystąpień publicznych EF Challenge, przeprowadzany corocznie przez Education First – organizatora wyjazdów językowych za granicę, skierowany jest do gimnazjalistów i licealistów. W ubiegłym roku Polskę w gronie zwycięzców reprezentował Mikołaj Niczyj z Wrocławia. Tegorocznym zadaniem w konkursie było nagranie krótkiej i inspirującej przemowy na temat zróżnicowanego rozwoju, który stanowił nie lada wyzwanie dla młodych mówców. Entuzjazm uczniów był zaskakujący, nadesłanych zostało ponad 1700 pasjonujących przemówień od młodzieży z całego świata, wśród nich znalazło się również zgłoszenie Polki – Natalii Szachny.

Zróżnicowany rozwój – co to znaczy?

Głównym motorem EF jest otwieranie świata przez edukację, dlatego też co roku organizatorzy konkursu wybierają trudne tematy, które motywują młodzież do działania. Pytanie konkursowe EF Challenge 2018 brzmiało: „Czym dla Ciebie jest zrównoważony rozwój?”. Natalia w swoim wideo wyjaśniła, że dla niej jest to rozwój, który zaspokaja potrzeby teraźniejszości, bez uszczerbku dla możliwości przyszłych pokoleń do zaspokajania własnych potrzeb.

W dzisiejszym niestabilnym świecie musimy pamiętać o tym, że powinniśmy się trzymać razem, aby tworzyć lepszy świat i zintegrowaną społeczność – tłumaczy wybór tematu Sylwia Rogalska, Country Manager EF Polska. – Nie powinno mieć znaczenia pochodzenie, pod koniec dnia wszyscy jesteśmy obywatelami tego samego świata, powinniśmy szanować naszą planetę i znajdować rozwiązania dla jej zrównoważonego rozwoju.Języki odgrywają ważną rolę w tym kontekście różnorodności i walki o równość.

Kreatywna licealistka 

Natalia Szachna jest uczennicą XXXIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznegoim. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Jej pomysłowe wideo przedstawiające różne punkty widzenia pojęcia zróżnicowanego rozwoju podbiły serca jurorów. Dzięki wygranej może spełnić swoje największe marzenie – wyjazdu do Nowego Jorku, ale również mieć dużo radości z używania obcego języka. Konkurs pozwolił jej pogłębić wiedzę i zaangażować się w globalne tematy – taka szansa była dla niej bardzo ważna, ponieważ chce rozwijać się wszechstronnie.

– Rok temu usłyszałam o Mikołaju i jego sukcesie – dodaje Natalia Szachna– Bardzo zainteresowałam się tym konkursem i obiecałam sobie, że za rok spróbuję. Wyjazd do Nowego Jorku od dziecka był moim największym marzeniem. Oprócz tego, sądzę, że jest to niepowtarzalna okazja, aby spotkać ludzi z całego świata i różnych kultur, a może nawet zawrzeć przyjaźnie na lata.Poza tym uwielbiam języki obce, w szczególności angielski. EF Challenge dał mi również możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla naszego świata tematach.

Natalia razem z 18 zwycięzcami z innych krajów weźmie udział w EF YouthLeadership Forum zorganizowanym od 13 do 17 sierpniawEF Language Campus w Nowym Jorku. Będzie to tygodniowe spotkanie w celu omówienia globalnych wyzwań, połączone z odwiedzinami w siedzibie ONZ, poprawą umiejętności komunikacyjnych i pogłębieniem zrozumienia tego, co oznacza zrównoważony rozwój.

Przeczytaj o zeszłorocznym laureacie z Polski

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *