FutureCompass – projekt licealistów ze Szczecina

Share

Często wypomina się młodym ludziom, brak inicjatyw społecznych z ich strony. Zespół licealistów tworzących projekt FutureCompass zdecydowanie podważa ten stereotyp.

Inicjatywa ta składa się z serii warsztatów i prelekcji realizowanych w ramach Olimpiady Praktycznej Zwolnieni z Teorii. Dotykają one problemu, który często nie jest zauważalny dla przeciętnej osoby dorosłej. Chodzi tu o presję wywoływaną przez społeczeństwo na młodych ludzi, którzy po ukończeniu szkoły gimnazjalnej mają dokonać wyboru klasy w szkole średniej. Trafny wybór drogi rozwoju wymaga nie tylko pewnej dojrzałości oraz świadomości swoich zalet i wad, ale również znajomości rynku pracy, ofert szkół średnich, a także swoich predyspozycji. Wymaga to czasu, którego wiecznie brak, a terminy składania dokumentów gonią.

FutureCompass to projekt przeznaczony dla gimnazjalistów(w przyszłości dla klas siódmych i ósmych szkół podstawowych), czyli młodych ludzi, postawionych w obliczu wyboru swojej drogi. Przeniesienie się do innej klasy jest bardzo trudne przez biurokratyczną strukturę szkół, co skutecznie gasi jakąkolwiek chęć ewentualnej zmiany profilu w liceum. Odpowiednie kształcenie powinno zapewnić uczniom satysfakcję oraz kierunek studiów zgodny z ich preferencjami, a ostatecznie zawód, który łączy sposób utrzymania się, pasję i zainteresowania. Jednak tak często nie jest.

Zespół FutureCompass przygotował w dniach 14.03-16.03.2018r. w Szczecińskim Inkubatorze Kultury warsztaty dla trzecioklasistów, które pokazały im różnorodne sposoby nauki, możliwości studiowania i pracy, a także umiejętności, które są wymagane od ucznia szkoły średniej na poszczególnych przedmiotach. Dodatkowo warsztaty te merytorycznie wzbogacili prelegenci, którymi byli: studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz pracownik Teatru Współczesnego. Uczestnicy warsztatów brali udział w zajęciach organizowanych przez doradcę zawodowego – panią Elżbietę Stelmach i psycholog – Paulinę Jastrzębską. W całym wydarzeniu wzięły udział 3 szkoły gimnazjalne: 42, 46 oraz Towarzystwa Salezjańskiego, co daje sumę ponad 130 uczestników. Podczas tych 3 dni organizatorzy dbali o swobodną i przyjazną atmosferę, która udzielała się nie tylko uczniom, ale również obserwującym nauczycielom.

Nowatorskość projektu polega na tym, że został on stworzony przez uczniów dla uczniów, dzięki czemu przekaz był wiarygodny, a warsztaty przydatne i przyjemne.

Po warsztatach zespół nie kończy swojej działalności. Aby poszerzyć swój przekaz, licealiści będą udzielali krótkich wykładów na temat wyboru ścieżki zawodowej i efektywnych metod nauki. Prelekcje będą przeprowadzane w kwietniu podczas godzin wychowawczych w trakcie lekcji. Zespół odwiedzi każdą chętną szkołę gimnazjalną na terenie Szczecina i serdecznie zaprasza do kontaktu z jego działaczami.

Strona internetowa projektu: https://www.futurecompass.info/

fanpage na facebooku: FutureCompass ZWZT

mail: futurecompass2018@gmail.com

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *