Czym jest Fidget Spinner? Zobacz tricki na filmiku

Share

Fidget Spinner to chyba najpopularniejsza zabawka od czasu szału na Pokemony. Kręcą nimi youtuberzy, rozpisują się o nich ogólnopolskie media, a amerykańscy nauczyciele dopatrują się w nim źródła rozkojarzenia młodzieży.

Co to jest Fidget Spinner?

Spinner to cztery łożyska połączone ze sobą w charakterystyczny sposób. Podobno wymyślony został po to, by pomóc dzieciom chorym na ADHD i autyzmem w skoncentrowaniu się na jednej czynności – kręceniu spinnerem. Miało to miejsce 1993 roku, a więc aż czternaście lat temu. Fidget spinner zyskał swoją popularność jednak dopiero niedawno.

Źródeł tej popularności należy szukać w prostocie i niskiej cenie gadżetu. Każdy może się nim bawić, robić tricki, chwalić się nimi przed znajomymi oraz wymieniać pomysłami i uwagami. Zakup jednego egzemplarza kosztuje około 10zł, chociaż można znaleźć fidgety za 100zł i więcej. Jednak do wykonywania niektórych tricków potrzeba więcej niż jednej sztuki, np. jeśli chce się zbudować wieżę z kręcących się spinnerów lub przerzucać je z ręki do ręki równocześnie.

Odbiór spinnerów

Oczywiście nie brakuje krytyków, doszukujących się negatywnych skutków używania spinnerów. Do tej pory można było usłyszeć, że niektórzy amerykańscy nauczyciele nie zgadzają się na obecność spinnerów w szkołach, ponieważ rozkojarzają uczniów. Generalnie jednak odbiór spinnerów przez media i specjalistów z różnych dziedzin jest pozytywny lub w najgorszym razie obojętny. Pozytywne głosy mówią o tym, że dzięki spinnerom młodzież spędza mniej czasu przed ekranami komputerów i smartfonów.

Warto wspomnieć, że tego typu mody istniały zawsze – wcześniej było jojo, hula hop oraz wiele innych, podobnych zabawek. Wszystkie one mają jedną wspólną cechę – są niedrogie, a ich używanie nie jest skomplikowane.

Fidget Spinner – tricki

Podstawowe tricki nie są trudne. Zapraszamy do krótkiego filmiku w języku angielskim, pokazującego kilka z nich. Niestety nie znaleźliśmy fajnego filmiku z trickami po polsku (te które są w internecie zwykle zaczynają się od długich opowieści o tym, jaki spinner ma kolor, jak był zapakowany itd., a dopiero pod koniec pokazują co można z nimi zrobić). Jeśli znacie dobre filmiki z trickami (lub ktoś z Was samemu taki nagrał) wyślijcie je proszę na redakcja@gazetamiedzyszkolna.pl – chętnie je opublikujemy.

[ad name=”rect – tipmedia”]

Przeczytaj także o Laser Tag – rozrywka i sport dla każdego

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *