Zmiany w przepisach dla młodych kierowców

Share

Ostatnio dużo mówi się o zmianach w przepisach dla młodych kierowców. Planowo mają wejść w życie w czerwcu 2017 roku, wraz z wprowadzeniem nowego systemu CEPIK 2.0. Nowelizacją przepisów zostaną objęte osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r.

Jakie będą zmiany w prawie jazdy?

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dwudziestoczteromiesięcznego okresu próbnego, obowiązującego od daty wydania uprawnień. Przez ten czas młodzi kierowcy będą zmuszeni do przestrzegania zaostrzonych przepisów. Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć z wyższą prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza terenem zabudowanym. Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywał limit prędkości 100 km/h.

Dodatkowe szkolenia

Przez pierwsze osiem miesięcy świeżo upieczeni kierowcy będą musieli jeździć z naklejonym na szybę samochodu zielonym liściem. Dodatkowo, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia. Między 4. a 8. miesiącem od daty uzyskania uprawnień, każdy kierowca będzie musiał przejść dwugodzinny kurs teoretyczny (m.in. z zakresu problematyki wypadków drogowych) w WORD oraz godzinne szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (m.in. z zakresu wyprowadzania auta z poślizgu). Za oba kursy będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Dwa wykroczenia

Ponadto w całym, dwuletnim okresie próbnym kierowcy będą mogli popełnić co najwyżej dwa wykroczenia. W przypadku popełnienia większej ilości wykroczeń lub przestępstwa drogowego, uprawnienia do kierowania pojazdem zostaną cofnięte. Co istotne – nawet jeśli ktoś zmieści się w limicie i popełni dokładnie dwa wykroczenia, nadal zostanie na łasce starosty, który może w takiej sytuacji wydłużyć okres próbny o kolejne 24 miesiące.

Ceny kursów

Co więcej, jak donoszą specjaliści z serwisu Motocaina.pl, możliwe jest podniesienie średnich cen kursów nauki jazdy jeszcze tej wiosny. Powodem przewidywanej podwyżki nie są jednak nowe przepisy. Główne czynniki, jakie mają wpłynąć na podwyższenie cen to wzrost stawki minimalnej do 13zł brutto za godzinę, wyższe opłaty za OC i drożejące paliwo.

[ad name=”rect – tipmedia”]

Przeczytaj także: Bezpieczna jazda na rowerze – pytania i odpowiedzi

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *