Bezpieczna jazda rowerem – pytania i odpowiedzi

Share

Jazda na rowerze to czysta przyjemność, która daje nam same korzyści. To zdrowa forma spędzania czasu, pozwala też na spotkania się ze znajomymi, zawierania nowych znajomości, jest to też sposób na przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach.

Jeżdżąc na rowerze dbasz o środowisko, masz wygodę i niezależność w poruszaniu się, oszczędzając przy tym pieniądze.Dlatego jazda rowerem to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej. Dobry rower nie musi być drogi, wystarczy wiedzieć jak go wybrać i jak wyposażyć. Korzystamy z w własnych rowerów lub miejskich, ale każdy przyzna, że poruszanie się rowerem po mieście mimo swoich niezaprzeczalnych walorów, czasami bywa problematyczne, a czasami wręcz niebezpieczne.

Co uprawnia do prowadzenia roweru i jaki jest minimalny wymagany wiek?

Osoby poniżej 18 lat mogą prowadzić rower lub wózek rowerowy posiadając:

– kartę rowerową (od 10 lat);

– prawo jazdy kategorii AM (od 14 lat);

– prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T (od 16 lat);

– pod opieką dorosłego (poniżej 10 lat).

Przewożąc inną osobę musimy mieć skończone 17 lat.

Czym się różni sposób jazdy po drodze dla rowerów, pasem ruchu dla rowerów, kontrapasem czy śluzą rowerową?

Jazda drogą dla rowerów (lub drogą dla pieszych i rowerów) odbywa się według oznaczeń i w większości przypadków w obu kierunkach. Pas ruchu dla rowerów natomiast odbywa się w tym samym kierunku co innych pojazdów po jezdni. Kontrapas – to wytyczona część jezdni do poruszania się rowerów, ale w przeciwnym kierunku niż inne pojazdy (na jezdniach jednokierunkowych). Śluza dla rowerów służy natomiast do ustawiania się rowerów na skrzyżowaniu przed innymi pojazdami, aby rowery mogły bezpiecznie wjechać i opuścić skrzyżowanie.

Czy wiesz jak ubezpieczyć swój rower, swoje zdrowie i życie?

Poruszając się rowerem po drodze jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw i zagrożeń. Powinniśmy ubezpieczyć się, aby uzyskać odszkodowanie w razie zdarzeń, np.:

– ktoś ukradnie ci bagaż z roweru;

– ktoś zniszczy elementy roweru;

– gdy spowodujemy potrącenie pieszego, zniszczenie mienia innych osób;

– gdy będziemy mieli uszczerbek na zdrowiu;

– stłuczemy szybę wystawową, opierając rower;

i wiele innych.

Jak rodzice powinni towarzyszyć dzieciom na rowerach?

Dziecko do lat 7 możemy przewozić tylko w specjalnym foteliku lub przyczepce rowerowej, która powinna być dostosowana do przewozu osób i może być ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy. Przyczepka rowerowa musi być wyposażona w urządzenie sprzęgające, które w przypadku „wywrotki” roweru ciągnącego nie spowoduje wywrócenia się przyczepki. Dziecko do lat 10 może prowadzić rowerek pod opieką osoby dorosłej, ale zgodnie z przepisami takie dziecko jest pieszym. Dlatego też poruszać się może jak pieszy, czyli po chodniku i po przejściu dla pieszych. Wcześniej wspomniałem o wieku uprawniającym do kierowania rowerem, więc gdy dziecko skończy 10 lat, nie może kierować rowerem bez karty rowerowej lub prawa jazdy.

Piotr Michalski
Rowerowy Alien

[ad name=”rect – tipmedia”]

Przeczytaj także: Trendy w makijażu – 5 najciekawszych propozycji na rok 2017

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *