PomaGranie – w walce z nowotworami krwi

Share

PomaGranie to projekt społeczny organizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, założony w 2016r. przez dwoje maturzystów – Magdę Sówkę i Karola Nowaka z XIV LO w Szczecinie.

Pomysł zrodził się bardzo naturalnie – oboje od wielu lat angażujemy się w różnego rodzaju wolontariaty i czerpiemy radość z pomocy innym. Dlatego krótko po wkroczeniu w pełnoletniość postanowiliśmy zostać dawcami krwi i podarować cząstkę siebie najbardziej potrzebującym. Szybko zaczęliśmy się interesować Fundacją DKMS i śledzić jej działalność. Tak powstało PomaGranie! Cały projekt oparliśmy na bardzo podobnych zasadach, na jakich działa fundacja – szerzymy wiedzę na temat oddawania szpiku i krwi.

Nasza działalność jest podzielona na dwa etapy. Pierwszym z nich są prelekcje w szczecińskich szkołach, które mają na celu pokazanie młodzieży jak niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Nasi wolontariusze przejdą specjalne szkolenia, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości potencjalnych dawców. Finalnym etapem będzie koncert charytatywny zaplanowany na 1 kwietnia bieżącego roku. Przewidujemy część artystyczną, na którą zaprosiliśmy szczecińskich artystów i już niedługo, gdy będziemy mogli uchylić rąbek tajemnicy, na naszej stronie pojawi się pełna lista atrakcji.

[ad name=”HTML”]

Występy muzyków będą przeplatane z licytacjami fantów od naszych partnerów – szczecińskich firm, które okazały wielkie serce i wsparły nas voucherami na swoje usługi. Cała zebrana podczas licytacji kwota zostanie przekazana jako darowizna na rzecz fundacji DKMS. Przez kilka godzin przed rozpoczęciem głównego wydarzenia będzie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa, a przez cały koncert będzie można wypełnić formularz potencjalnego dawcy szpiku. W ten sposób staramy się dać różne możliwości pomocy. Goście, którzy nie mogą oddać krwi czy szpiku będą mogli wspomóc szczytny cel poprzez udział w licytacji, bądź drobny dar do puszki.

Jako organizatorzy, czujemy się trochę jak dumni rodzice, z każdym miesiącem widząc powiększające się grono partnerów, wolontariuszy. To naprawdę niezwykłe, jak jeden projekt może zrzeszyć grono odbiorców i zaszczepić w nich energię do działania. Do tego też zachęcamy. Jeśli nie po drodze Ci na nasz koncert lub nie załapiesz się na prelekcje, to nic. Wystarczy poświęcenie godziny, raz na dwa miesiące, by odwiedzić Centrum Krwiodawstwa. Wystarczy 5 minut na zamówienie darmowego formularza potencjalnego dawcy ze strony DKMSu. Wystarczy 5 minut na zrealizowanie przelewu na konto Fundacji. Tak niewiele potrzeba, a tak dużo można zdziałać! Gorąco zachęcamy wszystkich czytelników do wsparcia naszej walki z nowotworami krwi i dołożenia cegiełki do zdrowia drugiej osoby.

Magda Sówka
XIV LO w Szczecinie

Przeczytaj także o niebywałym sukcesie tancerki z XI LO w Szczecinie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *