Jak zarabiać robiąc to, co kochasz?

Share

W pracy będziesz spędzać przynajmniej jedną trzecią swojego życia. Zadbaj o to, aby była to dobra jedna trzecia życia. Taka, która daje satysfakcję, pozwala się rozwijać i zaspokoi twoje potrzeby finansowe.

Znaj swoje cele

Jeśli chcesz zarabiać robiąc to, co kochasz, musisz najpierw określić, co właściwie chciałbyś robić. Wydaje się to oczywiste, jednak nie wszystko co oczywiste, jest też łatwe. Zastanów się co dałoby ci na tyle dużo satysfakcji, żeby praca przy tym była prawdziwą frajdą. Wyobraź sobie kim będziesz mając dwadzieścia pięć, trzydzieści lub czterdzieści lat i co będzie dla ciebie wtedy ważne. Wiedząc, dokąd zmierzasz, będziesz mógł łatwiej wybrać dobrą drogę i zaplanować swój rozwój.

Wyznaczając swoje cele bądź odważny. Na razie nie myśl o tym, czy coś jest osiągalne, czy nie. Na weryfikację i szukanie odpowiedniej ścieżki przyjdzie jeszcze czas. W tej chwili potrzebujesz tylko celu i wizji samego siebie. Dzięki nim będziesz mógł wybierać kierunki, które prowadzą do realizacji swoich marzeń i odrzucać te, które będą cię od nich oddalać.

Wyznacz drogę

Teraz, kiedy wiesz już, czego chcesz, powinieneś zaplanować trasę. Przypomina to patrzenie na mapę i szukanie najlepszych szlaków, prowadzących w dane miejsce. Dróg jest zawsze kilka; można iść na przełaj, można jechać płatną autostradą, można korzystać z GPSu lub szukać samemu. Nie do wszystkich dróg mamy jednak dostęp, a ich ilość zależy od tego, w jakim miejscu znajdujesz się obecnie, a mówiąc ściślej – jakie masz opcje dalszego rozwoju.

Aby narysować swoją mapę i znaleźć dostępne drogi, powinieneś zaczerpnąć informacji na temat interesującej cię branży, sytuacji na rynku pracy oraz ofert edukacyjnych, kształcących w danym kierunku. Jeśli interesuje cię konkretne stanowisko, musisz wiedzieć, czego wymaga się od osób aplikujących na nie, oraz jak te kompetencje i umiejętności można zdobyć.

Pamiętaj, że najczęściej osoby, które zarabiają robiąc to, co kochają, przeszły długą drogę, ucząc się i pracując w różnych miejscach.  W ten sposób zdobywały umiejętności, które później pomogły im w osiągnięciu swojego celu. Dlatego ważne jest, aby w swoim planie umieścić szkoły, uczelnie i miejsca pracy, które pozwolą na zdobycie tych umiejętności.

Targi edukacyjno-zawodowe vocatium w hali Azoty Arena w Szczecinie – 4.-5. kwietnia 2017

W Internecie znajdziesz wiele informacji na temat interesujących cię zawodów i branż. Z pewnością od tego powinieneś zacząć swoje poszukiwania. Szybko jednak pojawią się pytania, na które próżno szukać odpowiedzi na stronach internetowych, czy w broszurach. Dopiero spotkanie w cztery oczy z przedstawicielem danej branży pozwoli na rozwianie wątpliwości i zrozumienie, czy podjęcie nauki lub pracy w danym miejscu faktycznie przybliży cię do osiągnięcia swojego celu.

W kwietniu 2017 roku w Szczecinie odbędą się targi edukacyjno-zawodowe vocatium, na których znajdziesz zarówno pracodawców, jak i uczelnie i szkoły. Co istotne, organizatorzy targów dają możliwość umówienia się na indywidualne spotkanie z przedstawicielem każdego wystawcy. W zeszłym roku z tej opcji skorzystało około 3000 młodych osób, biorąc udział w łącznie niemal 5000 spotkań. Osoby te w jeden dzień zyskały informacje, które pomogły im w wyznaczeniu własnej drogi i zaplanowaniu swojej kariery.

Udział w targach vocatium pozwala na szybkie i dokładne zbadanie opcji, zarówno pod kątem wyboru dalszej drogi edukacji i pracy, jak i zweryfikowania już posiadanych planów. To może być pierwszy krok na drodze do zarabiania na tym, co się kocha.

Jeżeli Twoja Szkoła jeszcze nie uczestniczy w targach, to możesz sam skontaktować się z organizatorami. Kierownikiem targów jest Paulina Noćko, która odpowie na wszelkie pytania. Tel. 510 010 640, e-mail: p.nocko@if-talent.de.

[ad name=”HTML”]

Przeczytaj także: Gazeta Międzyszkolna objęła patronatem medialnym najważniejsze targi w regionie

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *