Licealiada w nowym roku szkolnym

Share

Licealiada to ogólnopolskie międzyszkolne zawody. Odbywają się  najpierw na poziomie gmin i powiatów, potem regionów, a następnie na poziomie województwa. Najlepsi zawodnicy i najlepsze drużyny spotykają się w ogólnopolskim finale.

Trochę statystyki

Dojście do etapu wojewódzkiego to nie lada wyczyn. Przykładowo w zeszłym roku do zmagań tylko w województwie zachodniopomorskim stanęło 80 zespołów siatkarskich chłopców i 77 żeńskich. Grało w nich łącznie (chłopcy + dziewczęta) 1884 zawodników. W piłkę nożną natomiast grało 100 zespołów chłopców (1200 zawodników) i 63 zespoły żeńskie (819 zawodników) – łącznie 163 zespoły i 2019 zawodników z zachodniopomorskiego. Dla porównania w Mistrzostwach Świata w Piłce nożnej biorą udział tylko 32 zespoły. Jak wygląda schemat rozgrywek w większości dyscyplin, zaprezentowaliśmy na grafice poniżej.

licealiada schemat rozgrywek

Przejście przez tak gęste sito i dotarcie do wojewódzkiego finału, w którym spotykają się tylko cztery najlepsze drużyny to prawdziwy wyczyn. Zwycięzcy finałów wojewódzkich spotykają się w finale ogólnopolskim, wyłaniając najlepszych młodych sportowców w naszym kraju.

Trenuj i kibicuj

Piszę o tym nie tylko po to, aby zachęcić do udziału w zawodach, ale także do tego, aby zachęcić do kibicowania swoim kolegom i koleżankom, zmagającym się w tak dużych i ważnych zawodach.

Najbliższe zawody

Licealiada na poziomie powiatowym właśnie ruszyła z kopyta. W październiku odbywają się sztafetowe biegi przełajowe, startuje szkolna liga lekkoatletyczna oraz drużynowy tenis stołowy. Na poziomie powiatów w listopadzie powinny odbyć się zawody w pływaniu drużynowym/sztafety oraz w piłce nożnej. Aż do marca trwać będą zmagania powiatowe w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną. Szkolny Związek Sportowy wciąż czeka na zgłoszenia do zawodów w unihokeja, szachy drużynowe i drużynowego badmintona.

[ad name=”HTML”]

Przeczytaj także wywiad z kapitanem Husarii Szczecin
futbol amerykański Husaria Szczecin

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *