Nastolatek z Zielonej Góry wśród elitarnego grona mówców w Brazylii

Share

Rio de Janeiro, miasto ostatnich igrzysk olimpijskich, karnawału, wspaniałych plaż. To właśnie tam 31 uczniów z 15 różnych krajów wzięło udział w Youth Leadership Forum. Wśród nich był Polak, Konrad Puchalski, 16-latek z Zielonej Góry, który udowodnił, że marzenia się spełniają.

Najważniejsze to uwierzyć w siebie

Konrad Puchalski został jednym z najlepszych młodych mówców na świecie, wygrywając w międzynarodowym konkursie wystąpień publicznych skierowanym do gimnazjalistów i licealistów EF Challenge. Zdecydowałem się wziąć udział w EF Challenge, ponieważ bardzo dobrze znam język angielski, którego uczę się od dziesięciu lat i uznałem, że to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Poza tym myślę, że konkurs może pomóc mi w dostaniu się do dobrego liceum, a później nawet na studia – wyjaśnił 16-latek.

Co roku w ramach konkursu uczestnicy nagrywają krótki film ze swoim przemówieniem w języku angielskim na podany przez organizatorów temat. Pytanie konkursowe 2016 brzmiało: czy uważasz, że wszystko jest możliwe? W swoim wideo Konrad Puchalski wyjaśnił: Nikt nie powinien ci nigdy mówić, że czegoś nie możesz. Jedyną osobą, która może o tym decydować jesteś ty sam.

Konrad Puchalski od kilku lat interesuje się kręceniem filmów i bierze udział w licznych konkursach. Na jego kanale na Youtube można znaleźć naprawdę ciekawe produkcje, poruszające ważne, społeczne kwestie.

Zwycięzcy w Rio

Spośród tysięcy zgłoszeń z całego świata wybrano 31 zwycięskich nastolatków, wśród których znalazł się Konrad. Na zwycięzców konkursu EF Challenge 2016 czekało wiele nagród: dwutygodniowy wyjazd na zagraniczny kurs językowy, trzymiesięczny kurs języka angielskiego online, wycieczka klasowa do Wielkiej Brytanii lub Singapuru czy wyjazd na EF Youth Leadership Forum w EF Rio Village w Brazylii. Udział w tym ostatnim wydarzeniu to wyróżnienie dla każdego młodego człowieka. Jak pokazuje przykład Konrada Puchalskiego, który w sierpniu znalazł się w tym elitarnym gronie, nie jest to cel nieosiągalny.

W forum dla młodych liderów, które odbyło się w dniach 11-15 sierpnia 2016, uczestniczyło 31 uczniów w wieku 13-19 lat z 15 krajów. Podczas forum, uczestnicy nie tylko kształcili swoje oratorskie i językowe zdolności, ale również uczestniczyli w interaktywnych warsztatach. Brali udział także w projektach grupowych, uczyli się współpracy i komunikacji międzynarodowej oraz „design thinking”, czyli podejścia do innowacji opartego na specyfice procesu projektowania. W ramach YLF nauczyłem się pracy projektowej i rozwiązywania problemów poprzez tworzenie odpowiednich produktów i usług. Uczestniczyłem również w ciekawych warsztatach, np. poświęconych tolerancji. Na pewno podszkoliłem też swój język angielski. To był mój pierwszy taki wyjazd zagraniczny – zdziwiłem się pozytywną atmosferą i tym, jak wszyscy byli dla siebie mili. W Brazylii poznałem inne kultury, dzięki czemu stałem się jeszcze bardziej otwarty na świat – podsumował Konrad Puchalski.

Ważne są chęci i motywacja

Międzynarodowe konkursy czy fora to możliwość poszerzania swojego doświadczenia o wiedzę, której młodzież nie uczy się w szkole. Są to platformy umożliwiające wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami różnych narodowości czy kultur, a także zawieranie międzynarodowych kontaktów i przyjaźni. Piotr Majdan, Dyrektor Generalny EF w Polsce potwierdza: Udział w takich globalnych przedsięwzięciach to dla młodego człowieka możliwość poszerzenia horyzontów. Uczniowie, którzy mają na koncie takie doświadczenia, są bardziej otwarci na świat, świadomi otaczających ich możliwości i zdecydowani, żeby z nich korzystać. Warto motywować młodzież do udziału w takich międzynarodowych projektach, ponieważ dzięki temu staną się bardziej kreatywni i pewniejsi siebie, co z pewnością zaowocuje w ich przyszłym życiu zawodowym.

[ad name=”HTML”]

Zobacz także: Kim są młodzi naukowcy ze Szczecina?Re(x)_Wawa_2015_3

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *