Kim są młodzi naukowcy ze Szczecina?

Share

W wolnym czasie „spotykam się z ludźmi mądrzejszymi od siebie, którzy… nie mają odwagi by zmienić ten świat.” Tak o sobie mówi jeden z uczestników Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory – miejsca, w którym spotykają się młodzi się naukowcy, którzy tą odwagę mają.

konkurs_4Już za tydzień, 4. marca w Technoparku Pomerania, będziecie mogli poznać osobiście utalentowanych naukowców w wieku 13-20 lat. Będzie to prawdziwe święto nauki, na którym obok bezpłatnych warsztatów, pokazów i wykładów zobaczyć będzie można projekty badawcze ze szkół z Poznania, Lęborka, Gorzowa, Krzyża, Słupska, Torunia i Szczecina. Swoje reprezentacje będą miały m.in. szkoły:

  • Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego w Szczecinie
  • Gimnazjum nr 10 w Szczecinie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie
  • VII Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie
  • Zespół Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Szczecinie
  • Technikum Zawodowe „Zdroje” w Szczecinie
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Szczecinie

Poniżej prezentujemy sylwetki niektórych uczestników.

Daniel Mizerski

Daniel jest uczniem czwartej klasy w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie. Jego projekt to „DDraft – protokół optymalizujący sieć„. Uprawia CodeGolf (zawody polegające na tworzeniu jak najkrótszego kodu, spełniającego nadal te same funkcje), lubi biegać w lesie. Zapytany o to, co robi w wolnym czasie, odpowiada: „Spotykam się z mądrzejszymi od siebie ludźmi… którzy nie mają odwagi by zmieniać ten świat.”. Po maturze chciałby tworzyć jeszcze odważniejsze projekty od tego, który pokazuje na festiwalu: „Mam swego rodzaju zeszyt (książkę) w której zapisuję pomysły, którymi jestem bombardowany na zajęciach szkolnych i podczas snów”.

Daniel najlepiej czuje się w lesie. O swoim udziale w E(x)plory mówi:

Zdecydowałem się na udział w Explory ze względu na to, że po pierwsze wygrywanie sprawia mi przyjemność, a po drugie, by spróbować udowodnić swoją tezę – tworzenie nowych, często przełomowych rzeczy nie wymaga wielkiej, wielopoziomowej wiedzy, wymaga skupienia i dania szansy pomysłowi, by się rozwijał. Ten projekt jest dla mnie ważny, ponieważ jest mój. Nieco rozwijając moją myśl – DDraft, mój projekt, jest swego rodzaju uaktualnieniem działania czegoś co oplata cały Świat. Redukuje on ilość bitów (bit są najmniejszą ilością pamięci w dzisiejszej informatyce), które muszą przepływać między komputerami, dzięki zaoszczędzeniu kilku megabajtów przepustowości (przepustowość to, powiedzmy, maksymalna ilość informacji w danej jednostce czasu [np sekundzie] która może zostać przesłana) w każdej podsieci na całym Świecie. Dzięki DDraft zniknie z dnia na dzień problem „wolnego internetu” w wielu miejscach.
W dodatku ta technologia zmniejsza koszty danych pakietowych o 80%, więc klient jest zadowolony, a dostawca internetu – może obcina mu to część dynamicznych (poza-abonamentowych) zysków, jednak jego linie nie są przeciążone co prowadzi do znacznie mniejszych kosztów ich utrzymania.

Kinga i PaulinaPaulina Kosińska i Kinga Maciaszek

Uczęszczają do pierwszej klasy o profilu Bezpieczeństwo Publiczne w VII LO w Szczecinie. Ich projekt to „Kot i pies moim przyjacielem”.

Paulina trenuje gimnastykę sportową i uwielbia czytać książki kryminalne. Po maturze zamierza studiować Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Uniwersytecie Szczecińskim. Jej ulubiony zespół muzyczny to Linkin Park, w swoim rodzinnym mieście, Gryfinie, najbardziej lubi park im. S. Siarkiewicz, a jej ulubioną książką są „Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins.

Kinga kocha zwierzęta, a wolnym czasie lubi spotykać się z przyjaciółmi i chodzić na spacery ze swoim psem. Po skończeniu liceum chciałaby dalej rozwijać swoje pasje na studiach z psiej psychologii. Słucha Metallici, a jej ulubioną książką jest „zaklinacz psów” Cesara Millana. W Szczecinie najbardziej lubi Bulwary.

Tak dziewczyny mówią o swoim projekcie i udziale w Festiwalu E(x)plory:

Zdecydowałyśmy się na udział w E(x)plory, ponieważ kochamy zwierzęta i boli nas to jak niektóre z nich żyją. Tym projektem pragniemy pokazać tragiczny los bedomnych psów i kotów i zachęcić ludzi do pomocy tym stworzeniom. Teraz jest bardzo dużo porzuconych zwierząt i według nas odrobina ludzkej woli mogłaby bardzo polepszyć obecną sytuację biednych czworonogów. Chcemy też zwrócić uwagę na to, że te stworzenia też czują i pragną być kochane.

Ten projekt jest dla nas bardzo ważny, gdyż od kilku lat obserwujemy co się dzieje na świecie z bezdomnymi zwierzętami i jest nie najlepiej. Z roku na rok można zaobserwować, że bezpańskich zwierzat jest coraz wiecęj. Bardzo dużo jest kotów, które żyją na ulicy i muszą walczyć o przetrwanie, jednak nie wszystkim się to udaje, połowa z nich ginie. Mimo tego, że nie mają domu nad głowa, spotykają na swojej drodze ludzi, którzy ich nakarmią i dadzą im schronienie. Niestety są też tacy, którzy traktują koty jak rzeczy, są dla nich okrutni, kopią je, odganiają, biją itd. Z psami jest podobnie,  często kończą w schroniskach. Znajdują się tam z tego powodu, że znudziły się ludziom, którzy nie radzą sobie z problemami i obowiązkami związanymi z opieka nad nimi. Ciężko jest nam patrzeć na krzywdę tych zwierząt i siedzieć bezczynnie. Każdy mały gest od nas jest dla nich wielką nadzieją na lepsze jutro.

Anna PaneckaAnna Panecka

Anna Panecka z Gimnazjum nr 10 w Szczecinie pracowała nad projektem „Badanie efektywności biomasy odpadowej”. Wolny czas spędza na pływaniu, nurkowaniu, malowaniu oraz czytaniu książek. Interesuje się również odnawialnymi źródłami energii. Po maturze chciałaby pójść na studia związane z tym właśnie tematem. Najchętniej słucha Bars and Melody, jej ulubione miejsce w Szczecinie to Wały Chrobrego.

Tak Ania mówi o swoim projekcie:

Zdecydowałam się na udział w konkursie naukowym E(x)plory ponieważ chciałam pogłębić swoje zainteresowania, a także zdobyć nowe doświadczenie.

Mój projekt ,,Badanie efektywności biomasy odpadowej“ ma na celu otrzymanie jak największej ilości ciepła powstałego w wyniku spalenia biomasy odpadowej, a także analiza z jaką wilgotnością jest najbardziej efektywna.

Pozostałych, równie zdolnych i interesujących ludzi będziecie mieli okazję poznać 03.04.16 w Technoparku Pomerania. Być może któryś z nich powtórzy (lub przebije) sukces Macieja Mańki, o którym niedawno pisaliśmy. Trzymamy kciuki!

Szczegóły wydarzenia: http://explory.pl/news/item/471-regionalny-festiwal-naukowy-e-x-plory-w-szczecinie

rex_szczecin_2016

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *