Sedina – i co dalej?

Share

Przed wojną jej pomnik był chlubą Szczecina. Jak podaje Wikipedia „według współczesnej wiedzy oryginał (…) nie istnieje”. Co się z nią stało? Kim była Sedina?

Zacznijmy od początku. Pomnik znajdujący się na dzisiejszym placu Tobruckim został odsłonięty w 1898 roku w obecności cesarza Wilhelma II, ostatniego władcy Niemiec. Całość prezentowała się majestatycznie – nie tylko potężna postać Sediny (wymyślonej przez szczecińskich studentów w XIX wieku pseudogermańskiej bogini) trzymająca żagiel, lecz cała grupa figuralna – opiekun handlu Merkury, bóstwa morskie, a także łódź, na której bogini stała.

539245
Pomnik symbolizował potęgę i wielkość miasta. Dlatego dziwić może, że zniknęła z przestrzeni miejskiej. Jak to się stało? Czy zdemontowali ją Rosjanie, jak  wiele fabryk i monumentów wcześniej? A może zniszczyli ją Polacy? Nie, usunęli ją sami Niemcy.

Manzelbrunnen_3Według większości historyków w 1942 roku Niemcy zdemontowali ją i wywieźli w głąb Rzeszy. Być może została przetopiona (brąz, z którego została odlana, jest wartościowym materiałem), lecz co do tego nie ma wśród historyków zgody.

Obecnie w miejscu monumentalnego pomnika stoi kotwica, co w mojej opinii kompletnie nie pasuje do tego miejsca. Są jednak ludzie starający się odbudować monument. W ostatnim czasie stowarzyszenie „Kupcy dla Szczecina” zorganizowali internetową zbiórkę, dzięki której zrealizowano by pierwszy etap odbudowy, lecz zbiórka nie odniosła sukcesu. Wiadomo ponadto, że miasto nie sfinansuje odbudowy, choć szansa na to pojawiła się przed paroma laty. Na pewno jednak koncepcja odbudowy budzi ogromne emocje   ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy potrzebny jest nam taki pomnik? Czy jest jeszcze w Szczecinie miejsce na tego typu monumenty? Komentujecie pod artykułem lub na naszym profilu na FB.

Artur Ryszkiewicz, XIII LO Szczecin

[ad name=”HTML”]

Czego nie wiesz o Szczecinie? Przeczytaj!
Szczecin ciekawostki

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *