Najbrutalniejszy sport pod słońcem

Share

Starożytna gra, popularna między innymi wśród rzymskich legionistów, to prawdopodobnie najbardziej brutalny sport na świecie. Na piaszczystym boisku stają naprzeciw siebie dwie drużyny, których zawodnicy zrobią dosłownie wszystko, aby pokonać przeciwników. To prawdziwa bitwa na arenie.

Kilka prostych zasad

Mecz rozgrywany jest na prostokątnym boisku o wymiarach około 80 x 40 metrów. Bramki mają szerokość całego krótszego boku. Aby zdobyć punkt trzeba trafić piłką do bramki. Jeśli trafi się ponad poprzeczkę, przeciwnik zdobywa pół punktu. Nie można kopać przeciwników w głowę ani atakować znienacka. Poza tym wszelkie inne formy kontaktu są dozwolone. Każda drużyna na początku meczu liczy po 27 zawodników. Zmiany są niedozwolone; zawodnicy, którzy „padną” są po prostu znoszeni z boiska. Mecz trwa 50 minut.

Morderczy mecz

Oglądając mecz Calcio Storico widzimy na początku dwie grupy półnagich mężczyzn w średniowiecznych, trochę śmiesznych portkach. Sędzia wyrzuca piłkę w powietrze, zawodnicy kotłują się przez chwilę, po czym piłka leci z tłumu w stronę jednej z drużyn. Zaczyna się gra. Od razu widać podział na zawodników stojących w drugiej linii, którzy na początku meczu zdają się niewiele robić oraz tych na pierwszej linii. Ci drudzy ustawiają się naprzeciw swoich oponentów i przybierają pozycję do walki, zupełnie jak na ringu MMA. Zaczynają się pierwsze potyczki, padają pierwsze ciosy, ktoś zostaje powalony, po kogoś przybiegają sanitariusze. Gdzieniegdzie zawodnicy kotłują się, walcząc po kilku.

[ad name=”rect – tipmedia”]

Mniej więcej po dwudziestu minutach po zawodnikach na pierwszej linii widać zmęczenie. Jest ich też coraz mniej, wielu leży na ziemi, przygniecionych przez przeciwników. Wtedy dochodzi do pierwszej akcji z piłką w roli głównej. Wypoczęci zawodnicy z drugiej linii przystępują do ataku i bez trudu wymijają powalonych i zmęczonych przeciwników. Jednak obrońcy z drugiej linii też są wypoczęci. Bronią dostępu do pola za pomocą kopnięć, rzucają się na atakujących z pełną brutalnością i za wszelką cenę, wszelkimi sposobami starają się powstrzymać natarcie. Jeśli im się powiedzie, będą mogli wykonać kontratak, jeśli nie – stracą punkt.

Po golu następuje zmiana połów i piłka znowu wędruje w powietrze. W miarę upływu czasu zawodników na boisku jest coraz mniej, a brawurowych akcji coraz więcej.

Tak wyglądała kiedyś piłka nożna

Calcio Storico to sport wymyślony przez rzymian, uprawiany między innymi przez legionistów. To właśnie ten sport jest protoplastą dzisiejszej piłki nożnej, futbolu, rugby oraz prawdopodobnie kilku innych sportów drużynowych. Dzisiaj gra się w niego jedynie we Florencji, gdzie raz do roku, w czerwcu, organizowany jest turniej. Biorą w nim udział reprezentanci czterech dzielnic miasta – Santa Croce / Azzurri (niebiescy), Santa Maria Novella / Rossi (czerwoni), Santo Spirito / Bianchi (biali), San Giovanni / Verdi (zieloni).

[ad name=”HTML”]

Wielki sukces tancerki z XI LO w Szczecienie – zobacz.
sukces licealistki taniec towarzyski

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *