Jestem Twoim nauczycielem – reportaż radiowy

Share

W Liceum Ogólnokształcącym nr XV w redakcji Radiowej Piętnastki praca wre. Jednego możecie być pewni – z nami nigdy nie jest nudno. Nasz ostatni projekt nosił nazwę „Jestem Twoim nauczycielem”. O co zapytaliśmy naszych pedagogów? Nie uwierzycie. O ich dzieciństwo!

Pierwszym etapem było znalezienie wśród kadry nauczycielskiej śmiałków, którzy zechcieliby odpowiedzieć na nasze pytanie, co wcale nie było takie proste. Na co dzień widzimy nauczycieli w roli wychowawców, specjalistów rożnych dziedzin, a nie osoby, które przy gorącej herbacie opowiadają nam o sobie.

W ciągu czterech dni nasz zespół, pod nadzorem p. Anety Pluty, spotykał się z uczestnikami projektu, pomagał nauczycielom i wspierał, aby w końcu zadać to jedno, najważniejsze pytanie: „Co pani lubiła robić w dzieciństwie?”. I oczywiście nagrać odpowiedzi. Nie obyło się bez stresu. W końcu nie tak łatwo zdjąć maskę i pokazać, że kiedyś też było się dzieckiem, tym bardziej że usłyszą to wszyscy uczniowie.

Jakie padały odpowiedzi? Najróżniejsze! Sport, spędzanie czasu z przyjaciółmi, czytanie książek, rysowanie – to tylko niektóre z wielu. Zresztą, przeczytajcie sami! Oto fragmenty niektórych wypowiedzi: „Moje dzieciństwo spędziłam na wsi i teraz z nostalgią wspominam, jak boso biegałam po kałużach i bawiłam się w błocie. Organizowałam też wyścigi ślimaków”; „W dzieciństwie lubiłam uczyć moje misie polskiego. Chwytałam za książki, odwracałam je do góry nogami – bo nie potrafiłam jeszcze czytać – i tłumaczyłam im różne zawiłości ortograficzne oraz literackie, nie mając jeszcze o tym pojęcia”; „Lubiłam robić prezenty rodzinie, takie wykonane przez siebie. Kiedyś opracowałam papierową konstrukcję potwora, który pokazywał swój papierowy jęzor, gdy się go w odpowiednim miejscu dotknęło”; „Chyba najbardziej lubiłam tworzyć coś nowego, na przykład jadąc na rowerze, wymyślałam, że jestem jakimś wojownikiem, wybierającym się na wojnę”; „Często brałam skakankę – która stawała się moim mikrofonem – wchodziłam na ogromną, drewnianą płytę samochodu taty i organizowałam sobie występy”; „Na tym piasku wyrysowywaliśmy dom”; „Myślę, że moi rodzice nie mieli o tym zielonego pojęcia”; „Intrygowało mnie pismo, w jakim te książki zostały zapisane”; „Wystarczyło mi dać do ręki kredki”.

Większość z pytanych wspomina dzieciństwo jako najcudowniejszy okres w swoim życiu. Nie ma się zresztą co dziwić, życie nauczyciela nie może się równać z beztroskim, radosnym życiem dziecka. Znaleźli się też tacy nauczyciele, którzy w dzieciństwie bawili się w dom, prowadzili bibliotekę lub uczyli młodsze rodzeństwo. Zdecydowanie dziecięce pasje i zabawy kształtowały uczestników naszego projektu, sprawiając, że dziś z pasją i miłością przekazują nam swoją wiedzę.

Ostatecznie mogę powiedzieć, że nauczycielki (w projekcie wzięły udział panie) doskonale poradziły sobie ze swoim zadaniem, choć niewątpliwie było ono wymagające.

Na co dzień warto przypominać sobie, że każdy z nas był dzieckiem, a my powinniśmy dostrzegać w nauczycielu człowieka, który kiedyś był na naszym miejscu.

Całe nagranie usłyszeć można na kanale Radiowej Piętnastki na serwisie YouTube. Póki co Radiowa Piętnastka szykuje kolejny, podobny projekt. Tym razem pod lupę weźmiemy uczniów.

Klaudia Biadała, kl. III a
XV LO w Poznaniu

[ad name=”homepage rect”]

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *