Na czym polega wypalenie zawodowe?

Share

Każdemu zdarzają się gorsze dni. Takie, w których nie mamy chęci pracować i wszystko dookoła nas irytuje. To całkiem normalne i powszechne zjawisko. Człowiek nie jest przecież robotem i posiada szereg przeróżnych emocji. Co jednak zrobić, gdy taki stan utrzymuje się dłużej? Czy jest to syndrom wypalenia zawodowego?

Czym jest zjawisko zwane wypaleniem zawodowym?

To przede wszystkim stan długotrwałego wyczerpania organizmu, który jest spowodowany ciągłą walką ze stresem. Chodzi zarówno o obciążenie psychiczne jaki i fizyczne. Jakie są jego przyczyny? Do najczęstszych zaliczyć można: niedopasowanie do środowiska, w którym się znaleźliśmy, konflikt wartości, nadmiar obowiązków, niskie wynagrodzenie, konflikty w miejscu pracy, złe relacje międzyludzkie, poczucie niesprawiedliwości. Z powodu nagromadzonego stresu nie potrafimy cieszyć się innymi aspektami życia, brakuje nam czasu na rozwijanie swoich zainteresowań i budowanie relacji z rodziną. Komfort codziennego życia zdecydowanie się pogarsza.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

Na początek warto dokładnie przyjrzeć się, z jakich konkretnie przyczyn wynika nasz stres w pracy, a następnie szczerze porozmawiać z przełożonym. Być może będzie on w stanie znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji i zmniejszyć trochę zakres przydzielonych obowiązków. Wzięcie urlopu, aby nabrać dystansu i odpocząć na pewno będzie dobrym pomysłem, choć nie rozwiąże naszych problemów w całości. Z pewnością pozwoli spojrzeć na sytuację chłodnym okiem i podjąć dalsze decyzje. Wsparcia i szczerej rozmowy szukajmy też u najbliższych. Jeżeli jednak czujemy, że nie jesteśmy już w stanie samodzielnie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty, który pomoże nam odnaleźć się w emocjach i powrócić do stanu spokoju.

Nie zapominajmy, że objawy podobne do wypalenia zawodowego mogą pojawić

się już na etapie szukania zatrudnienia. Osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne, niemogące przez długi czas znaleźć pracy również zmagają się ze silnym stresem i brakiem motywacji do działania.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *