Urlop tacierzyński – Jak z niego skorzystać?

Share

Młodzi rodzice mogą skorzystać z przysługujących im przywilejów pracowniczych. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, którzy chcą przerwać pracę na rzecz opieki nad dzieckiem. Prawo do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego mają zarówno mamy, jak i tatusiowie. Jak skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Urlop dla pracującego ojca

Jednym z powodów, dla których z duża uwagą przeglądane są oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl, jest chęć zapewnienia rodzinie godnych warunków do życia. Praca przynosić ma nie tylko dochody, ale też dawać możliwość skupienia się na wychowaniu dzieci i objęcia nad nimi opieki.

O tym, jakie przywileje pracownicze przysługują młodym rodzicom w związku z pojawieniem się na świecie dziecka, informuje Kodeks Pracy. Młoda mama spodziewająca się dziecka lub będąca tuż po porodzie, ma do swojej dyspozycji 20-dniowy urlop macierzyński. Jeśli jednorazowo powije więcej, niż jedno dziecko, urlop ulegnie wydłużeniu. W każdym przypadku można go rozpocząć na 6 tygodni przed planowaną datą porodu.

Pierwszych 14 tygodni po urodzeniu dziecka, jego mama ma obowiązek poświęcić swoją karierę zawodową na opiekę nad noworodkiem. Później w tym zadaniu może zastąpić ją tata.

Urlop rodzicielski – Dla kogo?

Podstawą do skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest opłacana w Zakładzie Usług Społecznych składka na ubezpieczenie chorobowe. Można wykorzystać go jednorazowo lub podzielić na maksymalnie na cztery części. Trzeba jednak zrobić to zanim dziecko osiągnie 6. rok życia.

Możliwe jest korzystanie z urlopu rodzicielskiego jednocześnie przez mamę i tatę. Wówczas obojgu przysługuje maksymalnie 16 tygodni wolnych od pracy.

Urlop wychowawczy

Młodzi rodzice, ze stażem pracy dłuższym, niż pół roczny mogą dodatkowo skorzystać z urlopu wychowawczego, trwającego 36 miesięcy i przysługującego do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *