Czy praca w korporacji jest lepsza?

Share

Duże firmy kojarzą się z większymi możliwościami rozwoju kariery, dużymi zarobkami i pakietem dodatkowych benefitów, ale także zostawaniem po godzinach i szybkim tempem pracy. Zapewne opinie są podzielone. Zadowolenie z zatrudnienia zależy od indywidualnych preferencji, ale też każda korporacja działa na innych zasadach. Jakie są więc zalety i wady pracy w koncernie?

Zalety pracy w korporacji

Pierwszą pozytywną cechą wielkich przedsiębiorstw jest to, że dają nam poczucie stabilizacji. Długoterminowa umowa o pracę, stałe zarobki z możliwością otrzymania premii do dla wielu istotne czynniki, które znacząco wpływają na komfort życia. Istnieje też określona ścieżka kariery i realne szanse awansu. Kiedy wiemy, że jesteśmy w stanie rozwijać się zawodowo, zwiększa to naszą motywację do pracy i poprawia samopoczucie. Oprócz premii możemy też liczyć na szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe, których koszty pokrywa firma. To szczególnie ważne w czasach, w których obecnie żyjemy, ponieważ rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Duże przedsiębiorstwa są też często korporacjami międzynarodowymi. Dzięki temu istnieje możliwość zdobycia ciekawego doświadczenia za granicą lub uczestnictwa w interesujących wyjazdach.

Wady pracy w korporacji

Obok szeregu korzyści wynikających z pracy w dużej firmie, wyróżniamy też kilka zdecydowanie negatywnych aspektów.  Przede wszystkim jest to duży stres. Praca w szybkim tempie, goniące terminy i częste nadgodziny to faktory wpływające bezpośrednio na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Takie warunki utrzymujące się przez dłuższy czas niosą ryzyko utraty satysfakcji z kariery zawodowej i problemów zdrowotnych. Często zdarza się też, że pomimo spędzenia w korporacji dłuższego czasu, np. kilku miesięcy nadal jesteśmy anonimowi, a szefostwo nas nie rozpoznaje. Dla tych, którzy cenią sobie utrzymywanie koleżeńskich relacji ze współpracownikami, może to być sytuacja trudna do zniesienia. Nie jest też łatwo przejść wieloetapowy proces rekrutacyjny, aby otrzymać upragnione stanowisko. Ofert pracy w koncernach raczej nie znajdziemy w Urzędach Pracy.

Nie można jednoznacznie ocenić, czy praca w korporacji jest lepsza od zatrudnienia w mniejszych przedsiębiorstwach. Wszystko zależy od tego, na jaki rozwój kariery jesteśmy nastawieni i jakimi wartościami kierujemy się w życiu na co dzień.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *