Wady i zalety zwierząt w przestrzeni pracowniczej

Share

Zwierzęta właścicieli, jak i pracowników coraz częściej wprowadzane są do przestrzeni pracowniczej. Niesie to ze sobą jednak pewne konsekwencje i nie zawsze jest dobrym pomysłem. Oto wady i zalety zwierząt pojawiających się w środowisku pracy.

Zalety zwierząt w przestrzeni pracowniczej

Największą zaletą zwierząt, które wprowadzane są do przestrzeni pracowniczej za sprawą właścicieli jest możliwość wchodzenia z nimi interakcje. O ile odbywa się to poza obowiązkami pracy np. w czasie przerwy, może być wspaniałym sposobem na odreagowanie znoju pracy. Zabawa z pupilem, zwłaszcza psem, działa kojąco i odstresowująco, niezależnie od tego, czy bawimy się z naszym bądź cudzym czworonogiem. Ponadto, sama przestrzeń robocza zostaje wzbogacona o dodatkowy, pozytywny element. Praca w towarzystwie np. psa jest przyjemniejsza i o wiele bardziej radosna. W przyszłości pupil może służyć wręcz za maskotkę całej firmy. Pozytyw wprowadzania zwierząt na teren zakładu pracy odczują w szczególności osoby, które nie mają z kim zostawić swoich podopiecznych i traktują ich jak kompanów.

Wady zwierząt w przestrzeni pracowniczej

Niestety, zwierzęta w zakładzie pracy dla większości osób działają w sposób rozpraszający. O ile w czasie przerwy zabawa może być ciekawą odskocznią, o tyle podczas pracy pies biegający wokół stanowisk jest czymś wyjątkowo irytującym. Ponadto, na terenie zakładu pracy może dochodzić do wypadków związanych ze zwierzętami, np. na skutek pogryzienia. Dotyczy to zwłaszcza osób z zewnątrz – klientów, kontrahentów i dostawców. Co więcej, zwierzę w przestrzeni publicznej wymaga opieki, sprzątania oraz stałego nadzoru. Obowiązki te musi pełnić osoba wyznaczona bądź właściciel, rezygnując jednocześnie ze swoich powinności. W przypadku psów szczególnie problematyczne może być wyprowadzania ich, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, gdzie nie ma wystarczająco dużych przestrzeni, aby to wykonać.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *