Ultimate – gra z latającymi dyskami

Share

Chyba każdy z nas rzucał, a przynajmniej widział jak inni bawią się plastikowym talerzem, popularnie zwanym frisbee. Prawdopodobnie duża większość z Was nie wie jednak, że istnieje gra zespołowa, w której rzuca się takim dyskiem. Ultimate to dysyplina, która powstała w USA w latach 60. poprzedniego stulecia (wśród amerykańskich studentów).

fot. Agnieszka Skorupka

Do Polski gra dotarła około 2003 i powoli zaczęła rozwijać się w różnych rejonach kraju. Stale zwiększając swój zasięg na świecie ultimate stało się jedną z najszybciej rozwijających się gier zespołowych (ponad 10 milionów graczy, w Polsce aktywnych jest około 1500 zawodników).

Grę na najwyższym światowym poziomie mogliście zobaczyć na żywo podczas The World Games we Wrocławiu. W turnieju latających dysków wystartowało 5 najlepszych zespołów świata i gospodarz imprezy – Polska. Niestety naszym nie udało się zdobyć medalu, ale lata przygotowań z pewnością przełożą się wkrótce na poziom ultimate w Polsce.

A o co chodzi w ultimate?

Boisko ma wymiar 100x37metrów i gramy 7 na 7 zawodników (w zależności od potrzeb można zmniejszyć ilość graczy i wymiary boiska np. w wersji halowej i plażowej ultimate). Na końcu boiska znajdują się strefy punktowe. Po złapaniu dysku nie możemy z nim biegać. Należy zatrzymać się i od tego momentu możemy obracać się na jednej nodze w celu kolejnego podania. Z dyskiem możemy stać 10 sekund a czas odlicza nam zawodnik obrony. Dowolną ilością podań zbliżamy się do strefy punktowej przeciwnika. Kiedy złapiemy dysk za linią „zony” przeciwnika zdobywamy punkt. Po każdym punkcie następuje zmiana połów i grę rozpoczynamy podobnie jak w siatkówce serwisem – tutaj wyrzutem dysku do drużyny atakującej („pull”). Gramy zwyczajowo 90 minut lub do 15 punktów.

Czym różni się ultimate od innych gier?

fot. z archiwum FLOW

Oczywiście poza samym sprzętem, wyjątkowość ultimate to przede wszystkim wysoki poziom fair play. Zawodnicy nawet na poziomie mistrzostw świata grają bez sędziego, samodzielnie podejmując decyzje boiskowe. Dodatkowo, poza głównymi kategoriami kobiet i mężczyzn, najbardziej popularną kategorią jest mixed (mieszana).

Podsumowując ultimate to sport… i zabawa. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepsi na świecie spędzają dużo czasu na siłowni, na bieżni czy boisku. Stosują specjalne diety i cały wolny czas poświęcają dążeniu do perfekcji. Ci którzy kochają atmosferę towarzyszącą ultimate, uśmiech i ruch na świeżym powietrzu – grają okazjonalnie jeżdżąc przy tym po całym świecie.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o ultimate. Poszukajcie też na stronach i grupach facebooka. Dyski latają niemal w całej Polsce 🙂

Michał Dul
fot. główne Agnieszka Skorupka

[ad name=”homepage rect”]

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *