Xu 2k17 – druga edycja konferencji samorządów uczniowskich w Szczecinie

Share

To już druga edycja Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu, organizowana przez samorząd V LO w Szczecinie. Zeszłoroczna okazała się dużym sukcesem, m.in. zdobywając Srebrnego Wilka na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Dlatego w tym roku organizatorzy postanowili rozwinąć swój pomysł.

Początki Xu

Mniej więcej rok temu pisaliśmy o organizowanej przez Samorząd V LO w Szczecinie Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu. Odbyły się wówczas nie tylko wykłady i spotkania, ale również gra miejska zorganizowana na terenie śródmieścia. Xu organizowane było w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i znalazło się w finałowym zestawieniu najlepszych projektów z Polski, ostatecznie zdobywając Srebrengo Wilka za najlepszy projekt w województwie.

Samorząd V LO nie spoczął jednak na laurach i zorganizował kolejną edycję wydarzenia, idąc krok dalej, niż poprzednio.

„Tegoroczna konferencja różniła się przede wszystkim zasięgiem i poprawą jakości.” Mówi Jan Pęski z samorządu V LO. „Uczestnicy przyjechali z całej Polski, a najdalsze delegacje pochodziły z Poznania, Łodzi i Gliwic. W tym roku udało nam się również stworzyć więcej sekcji (10), które pracowały nad aż dwoma tematami konferencji. Trzeciego dnia, przed panelem dyskusyjnym dotyczącym projektów poszczególnych sekcji, marszałek województwa Olgierd Geblewicz wygłosił przemówienie i wziął z uczestnikami udział w mannequin challenge.”

Jak wyglądało Xu 2k17?

W skład organizatorów konferencji ponownie weszli członkowie samorządu V LO – Tomasz Obiała (opiekun), Jan Pęski (przewodniczący), Antoni Cyrpyjański, Kordian Licht, Jakub Kwiatkowski i Jakub Zagórski. Zapytani o to, co zmotywowało ich do podjęcia tak dużego wysiłku, odpowiadają:

„Naszą motywacją są przede wszystkim uczestnicy, którzy twierdzą, że dzięki Xu widzą i chcą więcej. Wierzymy, że każdy z nas może zmieniać rzeczywistość dookoła siebie, a aby to zrobić trzeba po prostu chcieć. Staramy się to przekazywać wszystkim uczestnikom Xu, pracując wspólnie nad poprawą życia uczniowskiego w szkołach.”

Uczestnicy konferencji Xu mieli okazję nabyć umiejętności miękkie, rozwijać kreatywne myślenie i pracę zespołową. Otrzymali praktyczne porady odnośnie tego, jak zmieniać szkolną rzeczywistość.

„Uczestnicy na pewno wyciągnęli z niej bardzo wiele.” Komentuje Jan Pęski. „Od przekonania, że faktycznie mogą coś zmienić, przez wszystkie elementy merytoryczne, takie jak sztuka prezentacji, przemawiania publicznego, redagowania informacji, aż po praktyczne rozwiązania problemów samorządów uczniowskich. Projekty wszystkich sekcji to bowiem praktyczne schematy i rozwiązania realnych problemów, które można śmiało wdrożyć w życie.”

Czy będzie Xu 2k18?

Możemy spodziewać się kolejnych edycji Xu w przyszłości i rozwijania inicjatywy przez organizatorów. Obecny skład samorządu, odpowiedzialny za realizację konferencji nie będzie co prawda dostępny…

„Jeśli chodzi o mój samorząd, to niedługo usuniemy się w cień – wszyscy jesteśmy już w klasie maturalnej. To była dla nas niepowtarzalna okazja, aby zrealizować jedno z wielkich marzeń i zostawić ślad. Mamy nadzieję, że się udało.” Jan rozpala jednak światełko nadziei:

„Kiedy otrzymaliśmy list potwierdzający objęcie Xu honorowym patronatem Prezydenta Miasta Szczecin, mylnie napisano że jest to XII konferencja Xu. Po tak dużej ilości pozytywnych emocji, zabawy, śmiechu, nauki i obcowania ze wspaniałymi ludźmi, nie traktujemy już tego jako błąd, a jedynie zapowiedź, że XII edycja Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich to tylko kwestia czasu”

Z Janem Pęskim z V LO w Szczecinie rozmawiał Tomasz Bilski

[ad name=”rect – tipmedia”]

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *