Czy musisz być bezbronna? – Jak radzić sobie z przemocą

Share

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o przemocy wobec osób słabszych, szczególnie kobiet. Za każdym razem pojawia się pytanie: czy osoby słabsze mogą zrobić coś, aby obronić się przed atakami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi? Jak się okazuje, nie każdy musi być ofiarą.

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” – św. Augustyn

Zmień swoje nastawienie – nie bądź łatwym celem

Pamiętaj, że każdy agresor szuka łatwej ofiary. Szczególnie, jeśli napastnikiem jest mężczyzna atakujący kobietę. Jest to z reguły osobnik słaby psychicznie, który zwiększa swoje „ego” atakując osoby pozornie słabsze. Twoja postawa zdradza Twoje nastawienie. Jeśli na co dzień chodzisz ze spuszczoną głową, brak Ci pewności siebie, narażasz się na zaczepkę ze strony osoby szukającej celu. Chodź z podniesioną głową, bądź zdecydowana i pewna siebie, to zniechęci napastnika.

Zaskoczenie

Agresorzy nie spodziewają się żadnej reakcji z Twojej strony, działa to na Twoją korzyść. Jakakolwiek reakcja jest lepsza od braku działania. Czasem jest to trudne – obawiamy się, że jeśli spróbujemy się bronić, to napastnik zaatakuje mocniej, ze zdwojoną siłą. Jeśli jednak przełamiemy strach zobaczymy, że nasze działania przynoszą skutek. Może to być chociażby wołanie o pomoc w przypadku ataku na ulicy czy w szkole, czy zdecydowana reakcja słowna. Ton Twojego głosu musi być pewny i rozkazujący – np. zamiast pytania „czy mógłbyś zostawić mnie w spokoju?” powiedz podniesionym głosem „zostaw mnie w spokoju!”, „daj mi spokój!”. Przekaz musi być prosty, wtedy będzie skuteczny. Powinnaś być asertywna i umieć odmawiać, gdy czujesz, że coś jest dla Ciebie niekomfortowe (nieważne, czy jest to osoba obca, Twój chłopak czy koledzy namawiający Cię na piwo na imprezie).

Ciało i umysł stanowią jedność

Pracuj nad sobą na co dzień. Ćwicz regularnie. Trening fizyczny poprawia pewność siebie i sprawia, że jesteś silniejsza również psychicznie. Poza tym w sytuacji fizycznego zagrożenia masz więcej siły, aby się bronić. Trenuj również ton swojego głosu, nie wstydź się tego – jeśli wstydzisz się przed samą sobą, to nie będziesz umiała postawić się agresorowi.

Nie bój się szukać pomocy

Są ludzie, którzy chcą (i potrafią) pomóc Ci w sytuacji, gdy jesteś ofiarą nękania czy przemocy fizycznej. Musisz tylko udać się po taką pomoc. Instytucje takie jak szkoła czy policja zadziałają skutecznie, jeśli przełamiesz lęk i opowiesz o swoim problemie. Poszukaj dobrego kursu samoobrony w swojej okolicy. Oprócz technik poznasz tam również psychologiczne aspekty obrony oraz sposoby unikania zagrożeń. Czym powinien wyróżniać się dobry kurs samoobrony dowiesz się z kolejnego artykułu.

Nikt inny jak tylko Ty możesz decydować o sobie. Bycie ofiarą to również Twoja decyzja i tylko od Ciebie zależy to, czy będziesz wegetować w takim stanie, czy zaczniesz oddychać pełną piersią.

Autor: Jakub Rausch
Instruktor samoobrony
www.kravmaga360.pl

Zdjęcia: Anna Podsiadło i Anna Maciejewska

Przeczytaj także artykuł Laury Aleksandry Okrój o Krav Madze

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *