„Każda Kotłownia jest inna”, czyli o przeglądzie z tradycjami!

Share

Kotłownia jest przeglądem małych form teatralnych, który w tym roku odbędzie się już po raz 9. Co roku do jej organizowania zaangażowani są uczniowie IX LO i Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, którzy zajmują się przygotowaniem sceny czy obsługą techniczną. Cały przegląd nie odbyłby się bez  pani Anny Parchimowicz, nauczycielki języka polskiego, która od 9 lat jest główną organizatorką wydarzenia. Z okazji zbliżającej się kolejnej Kotłowni z Anną Parchimowicz porozmawiamy o trudnych początkach, 3 garnkach i tegorocznych nowościach!

Maria Tułecka: Co skłoniło Panią do stworzenia Kotłowni?

Anna Parchimowicz: Od początku w naszej szkole funkcjonowała klasa humanistyczna, w ramach której były realizowane przedmioty takie jak: wiedza o prawie czy teatrze, i często w tych klasach skupiali się uczniowie z jakimś zacięciem artystycznym. W pewnym momencie do szkoły przyszła p. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz i prowadziła tu różne zajęcia koła teatralnego, koła żywego słowa i dzięki temu w latach 90. powstał u nas (z inicjatywy jednej z uczennic) Teatr Nie Ma. Zainspirowana tym, jedna z klas humanistycznych podjęła się zorganizowania przeglądu małych form teatralnych. W 2009 roku miał on taki bardzo kameralny charakter, nie pamiętam nawet uczestniczących w nim grup, bo nie zachowała się żadna szczegółowa dokumentacja. Nie wiedzieliśmy, że rozrośnie się to w taki sposób. Nawet nie mieliśmy funduszy  – pamiętam, że pierwsze nagrody to były trzy garnki różnej wielkości, tak jakoś nam to harmonizowało z kotłem i kotłownią.

M.T.: Jak wyglądają przygotowania do przeglądu?

P.: Od początku Kotłownię prowadzę ja, nikt dotąd nie podjął systematycznej współpracy ze mną i zespołem uczniów, ale mam wsparcie nauczycieli, nie tylko polonistów, dla których teatr jest ważny. Opiera się to wszystko oczywiście na aktywności uczniów – co jest jednocześnie wadą i zaletą, bo oni przychodzą i odchodzą, kończąc szkołę. Obecnie, już drugi lub trzeci rok, największy wkład w działania organizacyjne mają uczniowie: Ola Miernik, Agata Włodarczyk, Natalia Maciaszczyk, Marysia Tułecka, Bartek Korkuć, Kuba Snop (człowiek- orkiestra), Mateusz Nisiewicz, Małgosia Sokołowska, Karol Skiba, a poza nimi wielu innych. Taka aktywna pomoc przy Kotłowni trwa zwykle dwa lata. Właściwie systemowo przygotowania powinny trwać od końca jednej do początku drugiej Kotłowni, ale zawsze mobilizacja od wiosny zaczyna się intensyfikować. W tym czasie zabiegamy również o sponsorów, czasem są to nawet rodzice naszych absolwentów, którzy mają ogromny sentyment do szkoły i przeglądu.

T.: Czy jest coś, co wyróżnia tegoroczną edycję od pozostałych?

P.: Właściwie każda Kotłownia jest inna. Zmienia się koncepcja oceniania, bo specyfiką wydarzenia jest to, że nie jest ono typowym konkursem. Od ubiegłego roku w jury zasiadają profesjonaliści, ale staramy się głównie docenić to, co zrobi wrażenie. Doszły do nas głosy, że jurorskie preferencje były trochę odmienne niż widzów, więc od tego roku wprowadzimy plebiscyt publiczności. Każdy spektakl będzie oceniany od 1 do 6. Oczywiście, będzie to bardzo subiektywne i może nie do końca miarodajne, ale na różnych festiwalach to się po prostu sprawdza. Ponadto w tym roku po raz trzeci konferansjerkę powierzamy duetowi: Czarek Orłowski i Wojtek Mazurkiewicz. Ich tegoroczne wcielenie to na razie tajemnica!

T.: Jak duże jest zainteresowanie uczestnictwem w Kotłowni?

P.: Zainteresowanie Kotłownią jest zmienne, choć zwykle duże. Zazwyczaj mamy od 10 do 15 grup, a spektakle są różne – od 15- minutowych nawet do godzinnych. W tym roku mamy okazję do małego jubileuszu- IX Kotłownia w IX LO w Szczecinie. Dlatego liczymy, że przegląd będzie się cieszył dużym zainteresowaniem wśród grup teatralnych, jak i uczniów ZSO nr 6!

T.: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów!
A. P.: Dziękuję bardzo i zapraszam wszystkich czytelników Gazety Międzyszkolnej do wzięcia udziału w nadchodzącej wielkimi krokami Kotłowni!

Nie pozostaje nam nic innego, jak również zaprosić na Kotłownię, która odbędzie się już 30 i 31 maja w auli ZSO nr 6 w Szczecinie. Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać na stronie www przeglądu: kotlownia.lo9.szczecin.pl lub na facebook’owym profilu Kotłowni!

Maria Tułecka z IX LO w Szczecinie

[ad name=”rect – tipmedia”]

Przeczytaj także: Laureaci Regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie 2017

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *