Być życzliwym na co dzień, czy od święta?

Share

Często mówimy do siebie – bądź życzliwy, życzliwszy dla innych. Tę nieprzeciętną emocję – życzliwość – mogliśmy jako uczniowie przekazać w przedsięwzięciu współpracy europejskiej, zorganizowanym w murach naszej szkoły: ,,Kształcenie sięgające po Europę w aspekcie Światowego Dnia  Życzliwości i Pozdrowień”. 

Spotkanie zorganizowane było 23 listopada w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicnego w Szczecinie ramach współpracy ze szkołą z Lobetalu, w czasie corocznej wymiany uczniów ii nauczycieli z Diakonisches Bildungszentrum Lobetal. Ten dzień był doskonałą okazją, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom.

Warsztaty umiejętności manualnych wzmocnieniem relacji międzyludzkich

Uśmiechnięta i radosna młodzież niemiecka już od progu szkolnych drzwi chętnie nawiązywała kontakt rówieśniczy, aby dobrze czuć się wśród nas. Udało się to mimo nieznajomości języka polskiego, cóż – my też perfekcyjnie języka niemieckiego nie znamy. Wyzwania językowe oraz (przede wszystkim) wyzwania umiejętności manualnych podjęliśmy w czasie realizacji warsztatów z „Masażu Shantala” i „Arteterapii – czyli o terapeutycznej zabawie sztuką”.

Tego dnia uczestnicy otrzymali lalki, które masowali w ciszy i skupieniu, tak aby wyzwolić uczucie potrzeby dotyku i wpłynąć na spokój organizmu dziecka. Podobno kiedyś indyjska, uboga kobieta ze sparaliżowanymi nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko. Czynność masażu wykonywała z miłością, spokojem i prostotą. Nazywała się Shantala. Już teraz wiemy, że poprzez tak prostą i subtelna metodę masażu tworzymy podstawę tego, aby w przyszłości nasze dzieci czuły się dobrze w relacjach z innymi ludźmi.

Czy „terapeutyczna zabawa sztuką” wzmocniła nasze młodzieżowe relacje? Poczuliśmy się dużymi dziećmi, gdy przygotowane przez nas proste, papierowo-tekturowe instrumenty muzyczne wydały dźwięki i towarzyszyły nam przy kolejnych zadaniach, w których eksponowaliśmy uczucia radości i wzajemnej życzliwości. Wiemy, że w codziennym życiu często przestajemy czuć się artystami, jednak dalej pozostajemy pod wpływem sztuki – dbamy o estetykę wyglądu, otoczenia, chodzimy na wystawy lub do muzeów. W chwilach zdenerwowania niektórzy z nas coś bazgrzą czy rysują na kartce papieru, albo słuchają muzyki, czytają poezję. Pamiętajmy, że te proste formy zabawy i dziś dają radość i przyjemność, pozwalają przekroczyć trudności emocjonalne.

Spotkanie zorganizowane zostało w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, służący promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Odbyło się w atmosferze twórczej pracy. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas  z nawiązką!

Uczennica ZCKZiU

[ad name=”HTML”]

Przeczytaj także relację ze spotkań szczecińsko-lwowskich.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *